Ślub lesbijek podczas FAL 2005

Ślub lesbijek podczas FAL 2005

W piątek, 22 lipca 2005 r., w czasie Feministycznej Akcji Letniej organizowanej przez Grupę Nieformalną Ulica Siostrzana na Suwalszczyźnie odbył się ślub lesbijek – happening zorganizowany przez Nieformalną Grupę Feministyczną AD HOC. Wydarzenie, początkowo zaplanowane o godz. 12:00 w Suwałkach, ze względu na warunki pogodowe zostało przeniesione na wieczór i odbyło się na terenie prywatnego gospodarstwa.

Podczas happeningu Magda i Monika, bo tak nazywają się Panny Młode, złożyły przysięgę w obecności ok. 50 sióstr, a ślubu udzieliła jedna z nich, występująca jako urzędniczka Urzędu Stanu Cywilnego. Poniżej przytaczamy treść przysięgi:„Ja, Magda, biorę sobie Ciebie, Moniko, za żonę, i ślubuję Ci:- raz na tydzień przynoszenie kawy do łóżka,- i że Cię będę kochała nawet, jak będziesz niewyspana,- oraz że Cię nie opuszczę aż do ewentualnego rozwodu.I będziemy żyć długo i szczęśliwie.„Po ślubie odbyło się radosne wesele z tańcami, toastami i sesją zdjęciową, której efekty przesyłamy w załączeniu.

Celem happeningu było zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy, z jakimi borykają się osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną. Obowiązujący w tej chwili w Polsce stan prawny nie pozwala na wstępowanie w rejestrowane związki partnerskie z osobami tej samej płci. W efekcie osoby homoseksualne, często żyjące w związku od kilku czy kilkunastu lat, przez prawo i instytucje publiczne są traktowane jako zupełnie obce osoby. Nie mają prawa do wspólnoty majątkowej, odwiedzania partnerki / partnera w szpitalu czy dziedziczenia po sobie. Jednocześnie w Polsce trwa swoista nagonka przeciwko osobom homoseksualnym, prowadzona przez organizacje i partie prawicowe. W społeczeństwie cały czas funkcjonują negatywne i krzywdzące stereotypy dotyczące gejów i lesbijek, często skutkujące dyskryminacją w postaci agresji fizycznej, ośmieszania, wyzywania i innych przejawów wrogości. Dlatego, z powodu powszechnej w Polsce homofobii, zdecydowałyśmy się po raz kolejny zwrócić uwagę społeczeństwa na problematykę równych praw dla mniejszości seksualnych.

opracowała: Joszka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *