Zaproszenie na FALę 2024

Cześć!
OGROMNIE NAM MIŁO JUŻ PO RAZ DWUDZIESTY(!) ZAPROSIĆ WAS NA WAKACJE 😊

GRUPA NIEFORMALNA ULICA SIOSTRZANA ZAPRASZA NA
20.FEMINISTYCZNO-QUEEROWĄ AKCJĘ LETNIĄ😊 (FALę)

Kiedy: 26 lipca – 4 sierpnia 2024 (piątek-niedziela)

Gdzie:Miejsce Inicjatyw Pozytywnych Kacze Bagno” koło Nowego Miasta Lubawskiego na Warmii

Zapisy: Formularz zgłoszeniowy [kliknij]

Kontakt w sprawie zapisów i rekrutacji: zapisynafale2024@gmail.com, tel.: 602 772 005, Ola Kochanowska

Kontakt w sprawie dostępności: Agata Teutsch, 502 24 67 68, agata.teutsch.new@gmail.com

 

Najkrócej FALa to:

  • obóz letni dla ok. 65 dorosłych i 15 dzieci – kobiet* i dziewcząt*, osób transpłciowych i niebinarnych,
  • przestrzeń do uczenia się, rozwoju, wzajemnego wzmacniania się oraz regeneracji,
  • tymczasowa społeczność, dzielenie się i współdziałanie: od posiłków, przez okołofeministyczne i emancypacyjne dyskusje, warsztaty, projekcje, spacery, pracę z ciałem i oddechem, tańce, śpiewy, po dbanie o wspólną przestrzeń,
  • wspólna troska o bezpieczeństwo, włączanie, otwartość i równość,
  • wyjątkowa i jedyna taka tymczasowa przestrzeń w Polsce.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE I ZASADY UCZESTNICTWA W FALi 2024

CZYM JEST FALa?
FALa to feministyczno-queerowy obóz letni dla kobiet i dziewcząt, osób transpłciowych i niebinarnych.
FALa to przestrzeń do uczenia się, rozwoju, wzajemnego wzmacniania się oraz regeneracji.
Organizują ją osoby, które uczestniczyły w obozie co najmniej raz. Oznacza to, że skład grupy organizującej FALę co roku się zmienia, a jednocześnie doświadczenie osób wchodzących w jej skład zapewnia FALom ciągłość. FALę współtworzą wszystkie osoby, które w niej uczestniczą.

WARTOŚCI, NA KTÓRYCH OPIERA SIĘ FALA 2024
Wartości, na których opiera się FALa to: bezpieczeństwo, włączanie, otwartość i równość.
Dążymy do tego, żeby aby FALa była przestrzenią:

  • bezpieczną, czyli taką, w której każda osoba zobowiązuje się do niestosowania przemocy, szanowania granic zarówno psychicznych, jak i fizycznych innych osób oraz zwierząt, i w której osoby uczestniczące podejmują się reagowania na przemoc;
  • włączającą, czyli taką, w której różnorodność jest szanowana i doceniana, i w której staramy się aktywnie minimalizować bariery mogące utrudniać zgłoszenie się na FALę i udział w niej a także praktykować solidarność; FALa stara się być jak najbardziej dostępna dla osób uczestniczących bez względu na ich pochodzenie etniczne i narodowe, obywatelstwo, wiek, orientację seksualną, stan zdrowia, stopień sprawności i status ekonomiczny;
  • otwartą, czyli taką, w której różne opinie i punkty widzenia mogą zostać wypowiedziane, usłyszane i dyskutowane z szacunkiem dla innych osób;
  • równościową, czyli taką, która opiera się na poszanowaniu potrzeb i autonomii wszystkich osób i w której każda z osób uczestniczących ma takie same prawa.

OSOBY UCZESTNICZĄCE W FALi
W FALi może uczestniczyć łącznie około 80 osób, w tym około 65 osób dorosłych oraz 15 dzieci w wieku powyżej 3 lat. FALa jest dedykowana osobom dorosłym, można przyjechać na nią z dziećmi.

Udział dzieci
W FALi mogą uczestniczyć:

  • dziewczynki oraz dzieci niebinarne i transpłciowe w wieku 3-13 lat; starsze uczestniczą w FALi na takich samych zasadach jak osoby dorosłe,
  • cispłciowi chłopcy w wieku 3-11 lat

W trakcie zajęć dla dorosłych dzieci mają swoje warsztaty:

  • młodsze dzieci (w wieku 3-5 lat): pomiędzy śniadaniem i obiadem,
  • starsze dzieci (w wieku 6-13 lat): pomiędzy śniadaniem i obiadem oraz po obiedzie do godz. 17.30.

Nie rekomendujemy przyjazdu na FALę z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia. Jeśli masz taki pomysł, koniecznie skonsultuj go z nami

HARMONOGRAM FALi 2024
FALa trwa 10 dni: od 26 lipca do 4 sierpnia 2024 r. (piątek-niedziela). Zasadą jest udział w całości FALi.
FALa zaczyna się od powitalnego ogniska oraz od kilku spotkań wprowadzających i organizacyjnych, podczas których m.in. rozmawiamy o zasadach oraz zapisujemy się na zajęcia. Zajęcia na FALi są podzielone na dwie „trójdniówki”, między którymi jest jeden dzień wolny, przeznaczony na rekreację i odpoczynek.

Ramowy harmonogram FALi 2024:
26 lipca 2024 (piątek) – Przyjazdy, integracja.
27 lipca 2024 (sobota) – Omówienie kwestii organizacyjnych, zapisy na zajęcia i dyżury.
28 – 30 lipca 2024 (niedziela – wtorek) – Pierwsza trójdniówka.
31 lipca 2024 (środa) – Dzień wolny.
1 – 3 sierpnia 2024 (czwartek – sobota) – Druga trójdniówka.
4 sierpnia 2024 (niedziela) – Wspólne sprzątanie ośrodka, wyjazdy.

PROGRAM ZAJĘĆ
Program FALi powstaje na podstawie propozycji zgłoszonych przez osoby uczestniczące. Każda osoba uczestnicząca w FALi może poprowadzić swoje zajęcia. Propozycję zajęć można zgłosić wypełniając odpowiedni formularz, do którego link wysyłają osoby z grupy programowej.
Jeśli masz pomysł na zajęcia – śmiało zgłoś swoją propozycję! ☺

KWESTIE ORGANIZACYJNE

Zakwaterowanie
FALa 2024 odbędzie się w Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych (miejscowość Kurzętnik, nieopodal Nowego Miasta Lubawskiego).
Dysponujemy 4 rodzajami miejsc noclegowych:

  • w domkach w pokojach kilkuosobowych, z których część jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Te miejsca będą w pierwszej kolejności rezerwowane dla osób poruszających się na wózkach oraz dla osób, które przyjeżdżają z dziećmi;
  • w salach wieloosobowych: 16- i 10-osobowych, na łóżkach piętrowych. Jedna z nich będzie dedykowana wyłącznie osobom dorosłym. Sala 16-osobowa znajduje się na pierwszym piętrze budynku i jest niedostępna dla osób poruszających się na wózku;
  • w namiotach przywożonych przez osoby uczestniczące
  • w przyczepach lub kamperach przywożonych przez osoby uczestniczące. Miejsca dla przyczep będą wyznaczone na polu namiotowym lub na łące niedaleko parkingu. Miejsca dla kamperów będą wyznaczone na łące niedaleko parkingu. Ze względów bezpieczeństwa zależy nam na tym, żeby pole namiotowe było przestrzenią, po której w trakcie FALi nie będą poruszać się pojazdy silnikowe (w tym samochody osobowe i kampery).

Zwierzęta nie mogą spać ani przebywać w budynkach.

Warunki pobytu
Oprócz pola namiotowego i sal do spania dysponujemy jednym dużym budynkiem i jednym mniejszym. W budynkach znajdują się: sale na zajęcia, kącik do spędzania wolnego czasu (świetlica), kuchnia, łazienki, izolatka oraz taras / weranda.
Zwierzęta mają zakaz wstępu do wszystkich budynków.
Zajęcia będą odbywać się w salach w budynku lub na świeżym powietrzu (w zależności od potrzeb osób prowadzących i uczestniczących oraz od pogody).
W pobliżu znajdują się jeziora i las. Teren Kaczego Bagna jest częściowo ogrodzony.
Staramy się minimalizować negatywny wpływ obozu na środowisko naturalne: sortujemy śmieci, oszczędzamy wodę i prąd, przygotowujemy wegańskie posiłki.
Opis ośrodka pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się tutaj [kliknij].

Wyżywienie
Na FALi zapewnione będą trzy posiłki dziennie, przygotowywane przez osoby z Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych zatrudnione do gotowania. FALa w całości jest przestrzenią wegańską. Na terenie Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych nie jemy mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego (w tym jajek i nabiału), nie przechowujemy ich także w lodówkach ani w pomieszczeniach wspólnych.
Jeśli masz specjalne potrzeby żywieniowe, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym [kliknij]. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Dyżury kuchenne i sprzątaniowe
W czasie FALi dzielimy się zadaniami związanymi ze sprzątaniem i podawaniem posiłków. Każda osoba kilka razy będzie pełnić dyżur kuchenny (nakrywanie do stołu i sprzątanie po posiłkach, zmywanie naczyń i garnków) oraz dyżur sprzątaniowy (sprzątanie przestrzeni wspólnych: łazienek, sal zajęciowych, korytarzy, jadalni itp.).
Zapisy na dyżury odbywają się na początku FALi.
Osoby organizujące FALę przygotowują miejsce na przybycie wszystkich osób, dbają o zaopatrzenie oraz bieżące kwestie organizacyjne. Z tego powodu są zwolnione z dyżurów, ale w razie chęci mogą w nich uczestniczyć.
Po zakończeniu FALi razem sprzątamy Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych.

Dostępność
Staramy się, aby FALa była jak najbardziej dostępna dla osób o różnych potrzebach i możliwościach.

– Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

  • Tu znajdziesz szczegółowe informacje o dostępności architektonicznej przestrzeni, w której organizujemy FALę [kliknij]. Parter obu budynków w znacznej mierze jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Zachęcamy Cię do skontaktowania się z nami, jeśli masz wątpliwości odnośnie dostępności Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych dla Ciebie. Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania i wspólnie zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami. W kwestii dostępności skontaktuj się z Agatą (502 24 67 68, agata.teutsch.new@gmail.com).
  • Jeśli funkcjonujesz z niepełnosprawnością wzroku, daj nam szczegółowe informacje na etapie zgłoszenia – postaramy się dostosować zajęcia i materiały do Twoich potrzeb. W budynku nie ma zastosowanych rozwiązań wspomagających w orientacji przestrzennej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Ale – przy odpowiednio wcześniejszym omówieniu tych kwestii, postaramy się zastosować tymczasowe kontrastowe oznaczenia na ciągach komunikacyjnych.
  • Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością słuchu i posługujesz się Polskim Językiem Migowym – przeczytaj informację poniżej. Przestrzenie w ośrodku nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami słuchu, np. nie ma pętli indukcyjnej itd.

– Dostępność ekonomiczna: stypendia. Jeśli nie możesz wnieść pełnej opłaty za udział w FALi, skontaktuj się z nami – postaramy się znaleźć indywidualne rozwiązanie.

– Tłumaczenie. Od kilku lat w FALi uczestniczą zarówno osoby mówiące po polsku, jak i osoby, dla których pierwszym językiem jest język ukraiński, białoruski lub rosyjski. W FALi uczestniczą także osoby Głuche, posługującej się Polskim Językiem Migowym (PJM). Część zajęć oraz spotkania całej społeczności będą tłumaczone na te języki (jeśli będzie taka potrzeba).

– Osoby asystujące: Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością słuchu, wzroku lub ruchu i potrzebujesz własnej asysty, możesz przyjechać z taką osobą na FALę. Oferujemy możliwość pokrycia kosztów noclegów i wyżywienia asystentek.

– Dostępność dla osób neuroróżnorodnych. Jeśli jest coś, dzięki czemu FALa będzie dla Ciebie bardziej dostępna, skontaktuj się z nami – wspólnie zastanowimy się, jak możemy odpowiedzieć na tę potrzebę.

Używki na FALi
W godzinach zajęć na terenie Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych obowiązuje zakaz spożywania i przebywania pod wpływem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych.
Poza budynkami zostaną wydzielone strefy, w których można palić papierosy.
Zostaną także wyznaczone strefy, w których co drugi dzień po godzinach zajęciach będzie można spożywać alkohol.

Udział zwierząt w FALi
Istnieje możliwość przyjazdu z psem lub innym zwierzęciem.
Jeśli planujesz przyjazd ze zwierzakiem, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym [kliknij]. Weź pod uwagę, że na FALi panują warunki, które mogą być dla niego trudne (m.in. dużo obcych ludzi, w tym dzieci, obecność innych zwierząt, spędzanie czasu bez Ciebie, kiedy będziesz brać udział w zajęciach, niepełne ogrodzenie terenu). Zdarzało się, że spokojne i bezproblemowe zwierzaki, na FALi – w nowym otoczeniu i wśród dużej grupy ludzi – zachowywały się w sposób nieprzewidziany (np. łagodne dotychczas psy gryzły się z innymi psami). Może zdarzyć się też tak, że w FALi będą uczestniczyć osoby, które boją się zwierząt (np. psów) lub są na nie uczulone. Jeśli okaże się, że obecność zwierzęcia będzie ograniczać możliwość uczestnictwa którejś z osób lub zwierzę będzie zachowywać się w sposób uciążliwy albo niebezpieczny, będziesz zobowiązanx do zabrania go z FALi. Do tej pory takie sytuacje zdarzały się jednak bardzo rzadko.

Podczas FALi obowiązują następujące zasady dotyczące obecności zwierząt:

  • Zwierzęta nie mają wstępu do budynków. Przyjeżdżając na FALę ze zwierzakiem, zaplanuj dla niego nocleg (np. miejsce w namiocie); ta zasada nie dotyczy psów-przewodników i psów asystujących.
  • Ponosisz odpowiedzialność za swoje zwierzę i jego zachowanie, w tym za ewentualne szkody, jakie może wyrządzić. |
  • Twoim zadaniem jest sprzątanie na bieżąco kup swojego zwierzaka.
  • Ogólna zasada dotycząca niestosowania przemocy odnosi się także do zwierząt.
  • Nie będzie możliwości korzystania z lodówki do przechowywania karmy, ani gotowania jedzenia dla zwierząt, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest np. sucha karma.

Zgłoszenia na FALę
Aby zgłosić się na Falę należy wypełnić formularz zgłoszeniowy [kliknij]
Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z możliwością przyjechania na FALę. O możliwości przyjechania decyduje kolejność wpłat. O tym, jak dokonać wpłaty, dowiesz się z maila, po otrzymaniu przez nas Twojego zgłoszenia.
Jeśli nie masz dostępu do Internetu albo z innych powodów nie możesz posłużyć się formularzem – zadzwoń do nas: 602 772 005 (Ola Kochanowska). Wyślemy formularz pocztą zwykłą, e-mailem lub przekażemy Ci pytania telefonicznie.

FINANSOWANIE I KOSZT UCZESTNICTWA W FALi 2024
FALa nie generuje zysku. Opłata za udział pozwala pokryć większość kosztów organizacji FALi.
Staramy się obniżyć koszty udziału w FALi, zdobywając wsparcie finansowe i rzeczowe od sponsorów. Jeśli masz dostęp np. do producentów/ek wegańskiego jedzenia, środków czystości czy innych produktów przydatnych na FALi – daj nam znać lub wesprzyj FALę darowizną! ☺
Wszystkie osoby, które organizują FALę robią to na zasadzie wolontariatu (nieodpłatnie). W zamian są zwolnione z opłaty za udział w FALi, choć nie muszą z tego korzystać. Formalnie, administracyjnie i księgowo organizację FALi wspiera Stowarzyszenie Kultura Równości.

Opłata za udział osoby dorosłej

  • Opłata standardowa – wpłata do 15 kwietnia: 1500,00 PLN
  • Opłata standardowa – wpłata po 15 kwietnia: 1650,00 PLN
  • Opłata solidarnościowa/wspierająca (osoba uczestnicząca wpłaca więcej niż wynosi jej standardowa opłata): powyżej 1500,00 lub 1650,00 PLN
  • Darowizna – każda osoba, bez względu na to czy się na FALę wybiera, czy nie, może przekazać darowiznę w dowolnej wysokości

Opłata za udział dziecka

  • Opłata standardowa – wpłata do 15 kwietnia: 650,00 PLN
  • Opłata standardowa – wpłata po 15 kwietnia: 800,00 PLN
  • Opłata solidarnościowa/wspierająca: powyżej 800,00 PLN

Bez względu na to, czy chcesz wziąć udział w FALi czy nie, możesz zdecydować się na darowiznę solidarnościową i wesprzeć finansowo udział w FALi osób, które nie mogą pozwolić sobie na pokrycie kosztu swojego udziału.

Wpłaty kosztów należy dokonać jednorazowo lub rozłożyć na raty (przy tym konieczna jest zaliczka wysokości 400 zł w ciągu 7 dni od wypełnienia formularza). Po dokonaniu wpłaty otrzymasz maila z potwierdzeniem możliwości przyjazdu. Maila wysyłamy zazwyczaj pod koniec każdego tygodnia.

Dane bankowe
Odbiorca: Stowarzyszenie Kultura Równości, ul. Kniaziewicza 28/2, 50-455 Wrocław
Nr rachunku: 59 1140 2004 0000 3202 8065 2795
IBAN: PL59 1140 2004 0000 3202 8065 2795
BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK

Z czego wynika wysokość opłaty?
Na koszt FALi składają się:

  • Koszty noclegów, korzystania z sal zajęciowych i infrastruktury sanitarnej,
  • Koszty wynagrodzeń osób pracujących przy przygotowywaniu posiłków, zaopatrzeniu, koordynacji menu, koordynacji dyżurów, zakup żywności, wynajem kuchni ze sprzętem i naczyniami (trzy wegańskie posiłki dziennie, kawa i herbata – bez limitu),
  • Koszty wynagrodzeń osób prowadzących obóz dziecięcy/zajęcia dla dzieci,
  • Częściowe koszty wynagrodzeń osób tłumaczących z i na Polski Język Migowy / ukraiński / rosyjski / polski,
  • Koszty środków czystości i materiałów na zajęcia,
  • Koszty transportu (jedzenia i materiałów),
  • Koszty obsługi księgowej,
  • Koszt ubezpieczenia NNW i OC.

Rezygnacja z udziału w FALi
Jeśli po dokonaniu opłaty pokrywającej koszty i umożliwiającej przyjazd na Falę, zrezygnujesz z udziału:

  • do 15 maja 2024: otrzymasz zwrot całości wpłaty,
  • pomiędzy 16 maja a 15 czerwca 2024: otrzymasz zwrot połowy wpłaconej kwoty,
  • po 15 czerwca 2024: nie otrzymasz zwrotu wpłaconej kwoty, chyba że Twoja nieobecność będzie spowodowana nagłym wydarzeniem losowym – wtedy możliwy jest zwrot 30% wniesionego kosztu.

Osoby organizujące FALę ani Stowarzyszenie Kultura Równości nie ponoszą odpowiedzialności za odwołanie FALi 2024, jej skrócenie lub jakąkolwiek inną zmianę wynikającą z zaistnienia siły wyższej rozumianej jako nagłe, nieprzewidziane okoliczności o charakterze zewnętrznym. O wszelkich zmianach oraz konkretnych powodach ich wprowadzenia organizatorki powiadomią drogą mailową w przeciągu 48 godzin od ich zaistnienia. W takim przypadku wpłacone środki zostaną w miarę możliwości zwrócone na wniosek osoby wpłacającej.

BHP
Nie przyjeżdżaj na FALę, jeśli jesteś chorx lub masz objawy choroby zakaźnej przenoszonej drogą kropelkową. Przyjeżdżając w takim stanie, możesz zarazić inne osoby.
Na miejscu będzie dostępna izolatka dla osób, które zachorują w trakcie obozu i nie będą miały możliwości wyjazdu z FALi.
Bardzo prosimy, aby każda osoba przyjeżdżająca na obóz miała ze sobą test płytkowy wykrywający COVID-19. Ułatwi nam to zapewnienie bezpieczeństwa innym osobom uczestniczącym w obozie.

Więcej informacji o FALi i kontakt z osobami organizującymi FALę:

W 2024 roku FALę organizują: Agata, Agnieszka, Anna, Ola, Smarzu, Turek.

e-mail: zapisynafale2024@gmail.com
Strona internetowa: https://siostrzana.org/
FB: https://www.facebook.com/siostrzana
Instagram: https://www.instagram.com/ulica.siostrzana/

W kwestii dostępności: Agata Teutsch, 502 24 67 68, agata.teutsch.new@gmail.com
W sprawie rekrutacji: Ola Kochanowska, 602 772 005

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY