Prace nad obywatelskim projektem ustawy zwiększającej udział kobiet na listach wyborczych dobiegły końca. W dniu dzisiejszym Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę gwarantującą 35 procentowy udział kobiet na listach wyborczych w obecności przedstawicielek Kongresu Kobiet, Stowarzyszenia Szkoła Liderów, Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych – Splot i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Wprowadzenie do ordynacji wyborczej systemu parytetowego było jednym z najważniejszych postulatów I Kongresu Kobiet Polskich, podsumowującego wkład kobiet w historię 20-lecia Polski, który odbył się w czerwcu 2009 roku. Z pomocą wybitnych konstytucjonalistów opracowano projekt ustawy o parytetach płci na listach wyborczych, zakładający zmianę ordynacji wyborczej – do Sejmu RP, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.
Przedstawicielkom Kongresu Kobiet udało się zebrać ponad 150 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy i 21 grudnia 2009 roku został on złożony w Sejmie. Akcję zbierania podpisów wsparło wiele środowisk i grup społecznych, a także znane i cenione osoby jak: Krystyna Janda, Andrzej Wajda, prof. Wiktor Osiatyński, Kora Jackowska, Henryk Wujec, Radosław Sikorski, Michał Boni, prof. Lena Kolarska-Bobińska, Maciej Płażyński, Tomasz Lis, Dorota Warakomska, Urszula Dudziak, Zbigniew Hołdys.
Pierwsze czytanie odbyło się 18 lutego 2010 roku. Po czym ustawa trafiła do prac Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Ustawa wywołała szeroką debatę społeczną na temat sytuacji kobiet w życiu publicznym oraz zasadności wprowadzenia parytetów na listach wyborczych i zgodności z konstytucją. Ustawa utknęła na kilka miesięcy w pracach sejmowych. Po czym została skierowana do podkomisji pod kierunkiem Haliny Rozpondek. 24 listopada 2010 roku odbyło się II czytanie. W stosunku do pierwotnej wersji, która zakładała 50 procentowy udział kobiet i mężczyzn na listach wyborczych, wprowadzono poprawkę mówiącą o 35 procentowej kwocie.
3 grudnia 2010 roku ustawa została przyjęta przez Sejm. Senat wprowadził poprawkę mówiącą, że w przypadku rejestracji listy wyborczej tylko z trzema kandydatami musi się na niej znaleźć co najmniej jedna kobieta lub co najmniej jeden mężczyzna. Druga poprawka miała charakter jedynie redakcyjny. 5 stycznia 2011 roku Sejm przyjął poprawki Senatu.