Krakowska Fundacja Przestrzeń Kobiet rozpoczęła realizację internetowego projektu „Herstorie”. Jest to blog, do którego współtworzenia Fundacja zaprasza każdego, kto chciałby podzielić się własnym wspomnieniem o ważnej dla niego, bliskiej i (nie)zwykłej postaci kobiecej.
Na stronie www.herstorie.wordpress.com będzie można opublikować własne teksty, eseje, wywiady, wspomnienia o mamach, babkach i prababkach, przyjaciółkach, siostrach, bądź o kobietach nawet osobiście nieznanych, ale z jakiegoś powodu istotnych i fascynujących. Przedstawicielki Fundacji mają nadzieję, że w ten sposób powstanie inspirujący zbiór osobistych wspomnień. Zaproszenie do napisania tekstu przyjęła m.in. Cecylia Malik, której wspomnienie o Babci zostało niedawno zamieszczone na stronie.
Blog Herstorie jest rozszerzeniem projektu Krakowski Szlak Kobiet. W ramach KSK Fundacja Przestrzeń Kobiet wydała już 3 tomy “Przewodniczki po Krakowie Emancypantek”. Przywołano w nich postacie wybitnych krakowianek, o których trudno przeczytać w podręcznikach historii oraz zrealizowano kilkadziesiąt bezpłatnych wycieczek po Krakowie ich śladami. W 2011 roku Fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego (OPP), w związku z czym może otrzymywać 1% podatku na realizację swoich celów statutowych. Wszystkie wpływy z 1% zostaną przeznaczone na wydanie kolejnego, czwartego już tomu „Przewodniczki”.
O Fundacji Przestrzeń Kobiet:
Fundacja Przestrzeń Kobiet powstała w marcu 2006 r. w Krakowie jako feministyczna grupa nieformalna. We wrześniu 2007 r. została ustanowiona jako fundacja, a zarejestrowana jako taka w Krajowym Rejestrze Sądowym 10 października 2007 r. Misją Fundacji Przestrzeń Kobiet jest otworzyć przestrzeń prywatną i publiczną dla kobiet i zbudować społeczeństwo wrażliwe na różnice poprzez edukację, współpracę oraz promowanie równości i różnorodności. Przestrzeń Kobiet to idea i praktyka. Chcemy działać na rzecz kobiet, dzielić się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem, uczyć się od nich, współpracować, rozmawiać. Chcemy tworzyć przestrzeń, chcemy także wchodzić w inne przestrzenie, łączyć je z sobą. Tworzyć miejsca, w których kobiety czułyby się “u siebie”, w których byłyby ze sobą, dzieliłyby się doświadczeniami, tworzyły więzi, kręgi, płaszczyzny porozumienia i współpracy w różnorodnych dziedzinach i na różnych poziomach. Strona Fundacji: http://www.przestrzenkobiet.pl/.