I. WARTOŚCI, NA KTÓRYCH OPIERA SIĘ FEMINISTYCZNA AKCJA LETNIA
-
SPOŁECZNOŚĆ I WSPÓŁDZIAŁANIE
-
FEMINIZM/Y, WEGANIZM, EKOLOGIA
-
RÓŻNORODNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, DOSTĘPNOŚĆ
-
WZAJEMNA EDUKACJA I ROZWÓJ
-
BEZPIECZNA PRZESTRZEŃ
-
WYMIANA I WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ
FALa organizowana jest przez grupę nieformalną Ulica Siostrzana. To społeczność osób, które brały wcześniej udział w którymś z obozów i angażują się w bieżącym roku w organizację kolejnego. Oznacza to, że skład grupy organizacyjnej zmienia się co roku. Jeśli chcesz nas poznać i dowiedzieć się, kto w tym roku organizuje FALę, wejdź w zakładkę „FALA 2019/ Poznaj nas”.
Wszystkie osoby, które organizują obóz, robią to przez cały rok na zasadzie wolontariatu (nieodpłatnie), a jedyną gratyfikacją jest częściowo lub całkowicie nieodpłatny udział w obozie. Organizacja FALi nie generuje żadnego zysku. Staramy się obniżyć koszty udziału zdobywając wsparcie od sponsorów, a jednocześnie trzymając się wysokich standardów etycznych. Organizacja obozu od strony formalnej jest możliwa dzięki fundacji Autonomia z Krakowa, która użycza Ulicy Siostrzanej swojej osobowości prawnej.
FALa jest edukacyjno – rozwojową inicjatywą feministyczną, w której jest przestrzeń na feminizmy definiowane na różne sposoby. Idea równości odnosi się do równości kobiet i mężczyzn, osób o różnorodnych tożsamościach, orientacji psychoseksualnej, statusie rodzicielskim, pochodzeniu etnicznym i narodowym, stopniu sprawności, wieku, statusie ekonomicznym i innych.
Fundamentalne są dla nas zasady współtworzenia i współodpowiedzialności wszystkich osób współtworzących FALę: za atmosferę, bezpieczeństwo, wymiar edukacyjny, jedzenie i przestrzeń. Dlatego istnieje system dyżurów, a propozycję poprowadzenia zajęć może zgłosić każda osoba uczestnicząca w obozie.
Każda osoba uczestnicząca ma wpływ na to, żeby FALa była przestrzenią:
-
bezpieczną, czyli taką, w której każda osoba zobowiązuje się do niestosowania przemocy, szanowania granic zarówno psychicznych, jak i fizycznych innych osób, i w której osoby uczestniczące podejmują się reagowania na przemoc, której są świadkiniami,
-
włączającą, czyli taką, w której żadna z osób nie będzie wykluczana (np. ze względu na to, że ma lub nie ma dzieci, ze względu na orientację psychoseksualną czy miejsce pochodzenia),
-
otwartą, czyli taką, w której różne opinie i punkty widzenia mogą zostać wypowiedziane, usłyszane i dyskutowane – z szacunkiem dla innych osób,
-
równościową, czyli taką, która opiera się na poszanowaniu potrzeb i autonomii innych osób i w której każda z osób uczestniczących ma takie same prawa.
II. PROGRAM
-
Program zajęć powstaje w oparciu o propozycje zgłoszone przez osoby uczestniczące (w osobnym formularzu, wypełnianym po zgłoszeniu się na FALę). Nad ułożeniem programu czuwa grupa programowa z Ulicy Siostrzanej. Ostateczny plan zajęć wraz z innymi informacjami dostaniesz mailem około 2 tygodnie przed rozpoczęciem obozu.
-
Jeśli masz pomysł na zajęcia – koniecznie zgłoś swoją propozycję! Każda może się znaleźć w programie, jeśli tylko nie wzmacnia patriarchatu ! Zobacz na stronie internetowej, jak różnorodne rzeczy działy się na FALi. Jeśli masz film, muzykę, książki, gry, którymi chciałabyś się podzielić w czasie obozu z innymi osobami uczestniczącymi – przywieź je z sobą (a potem zabierz z powrotem do domu :)). Jeśli masz jakiś pomysł na spędzanie czasu wolnego na FALi – zaproponuj go! Wspólnie tworzymy wydarzenie, jakim jest FALa.
-
Na początku obozu odbywa się spotkanie powitalne, na którym rozmawiamy o zasadach obowiązujących na obozie oraz zapisujemy się na zajęcia.
-
Obóz jest podzielony na bloki zajęciowe. Między blokami zajęciowymi jest dzień wolny na odpoczynek, w trakcie którego odbywają się tylko luźne, zaproponowane spontanicznie zajęcia. Wieczorami odbywają się pokazy filmów, dyskusje, potańcówki, ogniska itp.
-
Część zajęć oraz spotkania całej społeczności będą tłumaczone z języka polskiego na rosyjski oraz z rosyjskiego na polski. Jeśli możesz, zaplanuj swoje zajęcia uwzględniając czas potrzebny na tłumaczenie.
III. KWESTIE ORGANIZACYJNE
1. Osoby uczestniczące
W FALi może wziąć w niej udział około
65 osób dorosłych,
15 dzieci w wieku powyżej 3 lat, w tym:
– dziewczynki do 13 r. ży. – powyżej tego wieku dziewczynki uczestniczą w FALi jak dorosłe osoby,
– chłopcy do 10 r. ż. – jeśli nie byli wcześniej na FALi lub do 11–ego r.ż. – jeśli już wcześniej byli na FALi;
3 dzieci w wieku 0-3 lata (nie zapewniamy im osobnej opieki).
Fala jest otwarta dla kobiet, osób z doświadczeniem życia jako kobiety lub dziewczynki, w tym osób transpłciowych i transgenderowych.
FALa jest wydarzeniem dla osób dorosłych, które mogą przyjechać z dziećmi. W trakcie zajęć dla dorosłych (które odbywają się zazwyczaj w godz. 10:00 – 14:00 oraz 15:00 – 19:00) dzieci mają swoje warsztaty (młodsze dzieci do godz. 14:00, starsze dzieci – o godz. 17:00). Więcej na temat obozu dziecięcego znajdziesz na naszej stronie internetowej.
2. Czas trwania i pobyt
-
15. FALa trwa 10 dni: 19 (piątek) – 28 lipca (niedziela) 2019 r.
-
Zasadą jest udział w całości obozu (od 19 do 28 lipca 2019).
-
Jeśli wydarzy się sytuacja nagła/losowa (np. zachorujesz) i nie przyjedziesz na FALę lub będziesz musiała z niej wyjechać przed końcem, poinformuj o tym koniecznie organizatorki. Zgodnie z ideą współtworzenia społeczności, dbaj o to, by inne uczestniczki nie niepokoiły się Twoją nieobecnością.
-
Jeśli zachorujesz przed FALą (np. na grypę żołądkową), weź pod uwagę, że przyjeżdżając na obóz możesz zarazić inne osoby.
3. Wspólne dbanie o przestrzeń i jedzenie – dyżury
-
Lubimy jeść i miło spędzać czas, dlatego w czasie FALi dzielimy się pracą związaną z dbaniem o przestrzeń i jedzenie. W trakcie całego obozu każda osoba kilka razy będzie pełnić dyżur: kuchenny i sprzątaniowy. To będzie sprzątanie w którejś z wspólnych przestrzeni (łazienki, sale, korytarze, jadalnia) oraz przygotowywanie, podawanie i zmywanie po posiłkach. Pomyśl jaka to cudowna sytuacja: poza kilkoma dyżurami ktoś dla Ciebie sprząta i gotuje!
-
Zapisy na dyżury odbywają się pierwszego dnia obozu. Jeśli z jakichś względów (np. zdrowotnych) nie możesz odbyć danego dyżuru, możesz zaproponować inne działanie („wkład” w obóz).
-
Osoby z Ulicy Siostrzanej przygotowują miejsce na przybycie wszystkich osób, sprzątają je po obozie, a w trakcie – dbają o zaopatrzenie oraz bieżące kwestie organizacyjne. Z tego powodu nie biorą udziału w dyżurach.
4. Zakwaterowanie i warunki pobytu
-
FALa 2019 odbędzie się Miejscu Inicjatyw Pozytywnych „Kacze Bagno” (miejscowość Kurzętnik, nieopodal Nowego Miasta Lubawskiego, http://kaczebagno.pl).
-
Śpimy w przywiezionych przez siebie namiotach. Jeśli ze względów zdrowotnych nie możesz spać pod namiotem, będziesz mogła skorzystać z jednego z 16 miejsc w sali wieloosobowej, na łóżku piętrowym. Sala znajduje się na I piętrze, nad pracownią ceramiczną i jest niedostępna dla osób poruszających się na wózku. Koszt noclegu w budynku jest wyższy, niż na polu namiotowym i jest solidarnie ponoszony przez wszystkie osoby uczestniczące w FALi. Jeśli potrzebujesz skorzystać z tej opcji, koniecznie weź pod uwagę, że: a) może zdarzyć się, że w sali będą spać dzieci; b) w budynku nie mogą spać zwierzęta.
-
Oprócz pola namiotowego dysponujemy jednym dużym budynkiem i jednym mniejszym. W obu znajdują się sale na zajęcia (dla dorosłych i dzieci), kącik do spędzania wolnego czasu, kuchnia oraz łazienki. Jedna z łazienek w godzinach porannych i wieczornych będzie przeznaczona wyłącznie dla osób z dziećmi.
-
Parter głównego budynku w znacznej mierze jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Jeśli masz szczególne potrzeby związane ze swobodnym poruszaniem się w terenie – daj nam znać w formularzu rekrutacyjnym. Zmiana zagospodarowania przestrzeni po rozpoczęciu obozu może być trudna.
-
Zajęcia będą odbywać się w salach w budynku lub na świeżym powietrzu (w zależności od potrzeb osób prowadzących, uczestniczących i pogody).
-
W godzinach zajęć na terenie obozu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i innych substancji odurzających. We wspólnej przestrzeni zostaną wydzielone strefy, w których można palić papierosy. Zostaną także wyznaczone strefy, w których po godzinach zajęć można spożywać alkohol.
-
Osoba chora, która zaraża, będzie miała możliwość skorzystania z izolatki i nabrania sił w spokojnym miejscu.
-
Staramy się minimalizować negatywny wpływ obozu na środowisko naturalne: sortujemy śmieci, oszczędzamy wodę i prąd, przygotowujemy wegańskie posiłki.
-
W pobliżu znajdują się jeziora i las.
-
Teren jest częściowo ogrodzony
5. Jedzenie
-
W trakcie obozu wspólnie zadbamy o to, aby na naszym stole każdego dnia znalazły się trzy wegańskie posiłki (takie same dla dzieci i dorosłych). Naszą pracę w kuchni będą koordynowały dwie osoby, odpowiedzialne za przygotowanie menu i zaopatrzenie.
-
W trakcie tegorocznej FALi będziemy korzystać z talerzy i sztućców dostępnych w Kaczym Bagnie, dlatego nie musisz przywozić własnej zastawy. Zabierz ze sobą tylko kubek (np. termiczny) lub, ewentualnie, nietłukące się naczynia dla dzieci.
-
Obóz jest przestrzenią wolną od mięsa. Na terenie obozu nie jemy mięsa, nie przechowujemy go także w lodówkach ani w pomieszczeniach wspólnych. Kiełbasa na ognisku to też mięso.
-
Nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków ani przechowywania swoich produktów spożywczych w lodówkach we wspólnej kuchni (nie dotyczy to osób, które przyjeżdżają z dziećmi w wieku 0-3 lata). Postaramy się zapewnić ogólnodostępną lodówkę, znajdującą się poza kuchnią.
-
Jeśli masz specjalne potrzeby żywieniowe, napisz nam o tym w formularzu zgłoszeniowym.
6. Opłata za obóz
Opłata za udział osoby dorosłej
|
Opłata standardowa – wpłata do 30 kwietnia
|
600,00 PLN
|
Opłata standardowa – wpłata po 30 kwietnia
|
650,00 PLN
|
Opłata obniżona
|
450,00 PLN
|
Opłata solidarnościowa/wspierająca
|
powyżej 650,00 PLN
|
Opłata za udział dziecka
|
Opłata standardowa – wpłata do 30 kwietnia
|
400-500,00 PLN
|
Opłata obniżona
|
200-390,00 PLN
|
Opłata solidarnościowa/wspierająca
|
powyżej 500,00 PLN
|
-
Opłata za dziecko poniżej 3. roku życia wynosi 50 zł.
-
Jeśli zdecydujesz się na opłatę solidarnościową, będziemy miały możliwość pokrycia różnicy między kosztami a wpłatami zniżkowymi.
-
Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z zarezerwowaniem miejsca na obozie. O zarezerwowaniu miejsca na obozie decyduje kolejność wpłat. O tym, jak dokonać wpłaty dowiesz się z maila po otrzymaniu przez nas Twojego zgłoszenia. Opłaty za obóz należy dokonać jednorazowo i w całości.
-
Jeśli nie masz dostępu do Internetu albo z innych powodów nie możesz posłużyć się formularzem – zadzwoń do nas. Wyślemy formularz pocztą zwykłą, e-mailem lub przekażemy Ci pytania telefonicznie.
-
Dane konta bankowego: fundacja Autonomia, ul. Konrada Wallenroda 55/75, 30-867 Kraków, nr konta 76124046501111001042044674. Tytuł wpłat: “Darowizna – Ulica Siostrzana”. Kwotę darowizny, o ile w tytule przelewu pojawia się sformułowanie „darowizna” i mamy potwierdzenie przelewu, można odliczyć od podatku w rozliczeniu rocznym.
-
Po dokonaniu wpłaty za obóz otrzymasz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na obozie. Maila wysyłamy zazwyczaj pod koniec każdego tygodnia.
-
Jeśli po dokonaniu opłaty zrezygnujesz z udziału:
– do 15 czerwca 2019 – otrzymasz zwrot całości opłaty,
– pomiędzy 16 czerwca a 17 lipca 2019 – otrzymasz zwrot połowy wpłaconej kwoty,
– po 18 lipca 2019 – nie otrzymasz zwrotu wpłaconej kwoty.
-
Obóz jest inicjatywą non-profit / niekomercyjną. Oznacza to, że nie jest organizowany dla zysku. Cała Twoja opłata zostanie spożytkowana na zapewnienie Ci miejsca do spania, jedzenie, środki czystości, materiały na zajęcia, prowadzenie zajęć dla dzieci powyżej 3. roku życia oraz tłumaczenie na język rosyjski (w FALi, będą brały udział osoby mówiące po polsku i/lub rosyjsku). Organizacja FALi i prowadzenie zajęć odbywa się na zasadach wzajemnej wymiany.
7. Udział zwierząt w FALi
-
Istnieje możliwość przyjazdu na obóz z psem lub innym zwierzęciem, ale zwierzęta nie mogą wchodzić do żadnego z budynków (ta zasada nie dotyczy tpsów asystujących i psów-przewodników).
-
Jeśli planujesz przyjazd ze zwierzakiem, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym. Weź pod uwagę, że w trakcie obozu panują warunki, które mogą być dla niego trudne (m.in. dużo obcych ludzi, w tym dzieci, obecność innych zwierząt, spędzanie czasu bez Ciebie, kiedy będziesz brać udział w zajęciach, niepełne ogrodzenie terenu). Zdarzało się, że spokojne i bezproblemowe zwierzaki, na obozie – w nowym otoczeniu i wśród dużej grupy ludzi – zachowywały się w sposób nieprzewidziany (np. łagodne dotychczas psy gryzły się z innymi psami).
-
Może zdarzyć się też tak, że w obozie będą uczestniczyć osoby, które boją się zwierząt (np. psów) lub są na nie uczulone. Jeśli okaże się, że obecność zwierzęcia będzie ograniczać możliwość uczestnictwa którejś z osób lub zwierzę będzie zachowywać się w sposób uciążliwy albo niebezpieczny, będziesz musiała zabrać je z obozu. Do tej pory takie sytuacje zdarzały się jednak bardzo rzadko.
-
Podczas obozu obowiązują następujące zasady dotyczące obecności zwierząt:
1. Zwierzęta nie mają wstępu do budynku. Przyjeżdżając na obóz ze zwierzakiem, zaplanuj dla niego nocleg (np. miejsce w namiocie); ta zasada nie dotyczy psów-przewodników i psów asystujących.
2. Podczas obozu ponosisz całkowitą odpowiedzialność za swoje zwierzę i jego zachowanie, w tym za ewentualne szkody, jakie może wyrządzić. Jesteś odpowiedzialna także za sprzątanie jego odchodów na bieżąco.
3. Ogólna zasada obozu dotycząca niestosowania przemocy odnosi się także do zwierząt.
4. W trakcie obozu nie będzie możliwości korzystania z lodówki do przechowywania karmy, ani gotowania jedzenia dla zwierząt, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest np. sucha karma.