Zgłoś się na FALę 2022

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z zarezerwowaniem miejsca na obozie. Po wypełnieniu  formularza osoby odpowiedzialne za zbieranie zgłoszeń skontaktują się z Tobą i poinformują, co dalej:)

Koszt udziału w FALi

Osoba dorosła:

  • Koszt standardowy (wpłata do 15 maja) – 850 PLN
  • Koszt standardowy (wpłata po 15 maja) – 1000 PLN
  • Koszt solidarnościowy/wspierający – powyżej 1000 PLN

Dziecko:

  • Koszt standardowy: wpłata do 15 maja: 430 zł
  • Koszt standardowy: wpłata po 15 maja: 500 zł
  • Koszt solidarnościowy/wspierający – powyżej 500 PLN

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 30 czerwca 2022 roku!

Na koszt FALi składają się:

  • koszt noclegów, korzystania z sal zajęciowych i infrastruktury sanitarnej
  • zakup żywności, korzystanie z kuchni ze sprzętem i naczyniami (trzy wegańskie posiłki dziennie, przygotowane wspólnie w ramach dyżurów przez osoby uczestniczące w FALi),
  • zakup środków czystości i materiałów na warsztaty,
  • koszt przygotowania i prowadzenia zajęć dla dzieci,
  • koszty transportu (jedzenia i materiałów).

Do zobaczenia w Kaczym Bagnie!

Dzieci na FALi

UWAGA! Zostały jeszcze tylko 3 miejsca w grupie starszej i dwa miejsca w grupie młodszej! (25.04.2018)

 

Zasady dotyczące udziału dzieci w FALi 2018 i zajęć dla dzieci

1. Liczba miejsc dla dzieci: Mamy łącznie 18 miejsc da dzieci: 10 miejsc dla dzieci starszych, 5 miejsc dla dzieci młodszych oraz 3 miejsca dla dzieci najmłodszych.

Liczba miejsc dla dzieci na FALi

Dzieci najmłodsze (0-3 lata)

Dzieci młodsze    (3-5 lat)

Dzieci starsze

3

5

10

2. Wiek dzieci: Wiek dzieci ustalamy na podstawie dokładnej daty urodzenia – nie tylko roku, ale i dnia miesiąca.

  • Dzieci najmłodsze to dzieci w wieku 0 – 3 lata.
  • Dzieci młodsze to dzieci w wieku 3-5 lat.
  • Dzieci starsze to dziewczynki w wieku od 6 lat do 13 lat oraz chłopcy w wieku od 6 lat do 10 lat (jeśli uczestniczą w FALi po raz pierwszy) i do 11 lat (jeśli byli już kiedyś na FALi).

 

Wiek dzieci, które mogą wziąć udział w FALi

Dzieci najmłodsze

Dzieci młodsze

Dzieci starsze

Dziewczynki i chłopcy

Dziewczynki i chłopcy

Dziewczynki

Chłopcy

Jeśli chłopiec jest na FALi po raz pierwszy

Jeśli chłopiec był już kiedyś na FALi

Do dnia ukończenia 3 lat

od dnia ukończenia 3 lat do dnia ukończenia 5 lat

od dnia ukończenia 6 lat do dnia ukończenia 13 lat

od dnia ukończenia 6 lat do dnia ukończenia 10 lat

Od dnia ukończenia 6 lat do dnia ukończenia 11 lat

Dziewczynki, które w dniu obozu mają skończone 13 lat, biorą w nim udział jako pełnoprawne (i pełnopłatne :)) uczestniczki.
O zakwalifikowaniu dziecka na obóz decyduje kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatą. „Zasady FALi 2018” dotyczą wszystkich osób uczestniczących oraz wszystkich dzieci.

3. Zajęcia dla dzieci:
Podczas FALi prowadzone są zajęcia dla dzieci młodszych i starszych, aby ich opiekunki mogły w tym czasie uczestniczyć w warsztatach dla dorosłych. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowane osoby, zatrudnione na cały czas trwania obozu. Zajęcia odbywają się według ustalonego programu, który prześlemy drogą mailową.

Zajęcia dla dzieci młodszych (3-5 lat) zaczynają się po śniadaniu i kończą przed obiadem (z wyjątkiem dni wolnych od zajęć – szczegóły poniżej).
Zajęcia dla dzieci starszych odbywają się pomiędzy śniadaniem i obiadem a także przez dwie godziny po obiedzie (z wyjątkiem dni wolnych od zajęć – szczegóły poniżej). W pozostałym czasie, a więc także w dni wolne, osoba, pod opieką której dziecko przyjechało, jest odpowiedzialna za zapewnienie dziecku opieki.

4. Zajęcia dla dzieci najmłodszych (0-3 lata):

Dzieci w wieku 0-3 lata nie mają zorganizowanych zajęć. Prawdopodobnie w części zajęć przeznaczonych dla osób dorosłych będzie można wziąć udział z dzieckiem w wieku 0-3 lata. Jeśli chcesz przyjechać na obóz z dzieckiem poniżej 3 roku życia, proponujemy, żebyś przyjechała w towarzystwie innej dorosłej osoby, która będzie wspierać Cię w opiece nad dzieckiem, tak, abyś mogła/mógł brać udział w wybranych warsztatach.
Koniecznie też poinformuj osoby organizujące FALę, że chcesz przyjechać z dzieckiem w wieku 0-3 lata, w celu uzgodnienia miejsca do spania dla dziecka oraz ewentualnych potrzeb dotyczących samodzielnego przygotowywania/podgrzewania posiłków (innych niż te gotowane dla wszystkich).

5. Warunki udziału dzieci w zajęciach:
Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach, o ile mają doświadczenie „rozłąki” z opiekującą się nimi osobą dorosłą opiekującą się nim na co dzień (np. chodziły do przedszkola, żłobka, zostawały pod opieką innych dorosłych itp.). W razie dużych trudności z adaptacją dziecka matka/osoba, która przyjechała na obóz z dzieckiem będzie musiała sama zapewnić mu opiekę.

a) Dzieci powinny być przyprowadzone na zajęcia oraz odebranie z zajęć punktualnie. W razie potrzeby innej godziny przyprowadzenia/odbioru należy ustalić to z osobą prowadzącą zajęcia.

b) Podczas pierwszych zajęć wszystkie dzieci zostaną poinformowane o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa oraz uczestnictwa w warsztatach (patrz poniższy Regulamin dla dzieci).

c) W zajęciach dla dzieci nie uczestniczą inne dorosłe osoby, chyba, że zostało to ustalone wcześniej z osobą prowadzącą zajęcia i jest uzasadnione (np. w przypadku przeprowadzania innych zajęć tematycznych z dodatkową instruktorką lub zdarzeń losowych wymagających obecności matki bądź osoby opiekującej się dzieckiem).

Zasady udziału w zajęciach, które obowiązywały na poprzednich obozach (choć każdego roku dzieci tworzą go na nowo):

1. Mówimy, gdy chcemy wyjść do łazienki, gdy rozboli nas głowa albo brzuch, gdy dzieje się coś niepokojącego.

2. Jeśli chcemy oddalić się od grupy – informujemy o tym opiekunkę.

3. Podczas zajęć zachowujemy się tak, aby było nam dobrze i bezpiecznie.

4. Dbamy o materiały, których używamy oraz o miejsce, w którym się znajdujemy (wyposażenie pomieszczeń, las).

Wszelkie uwagi oraz wątpliwości można zgłaszać do koordynatorki obozu dziecięcego: magda.stoch@wp.pl

Założenia FALi 2018

I. ZAŁOŻENIA OBOZU
FALa organizowana jest przez nieformalną grupę osób wywodzących się z Ulicy Siostrzanej. Ulica Siostrzana jest szeroką społecznością osób, które brały udział w którymś z obozów. Skład grupy organizacyjnej zmienia się co roku. Jeśli chcesz nas poznać i dowiedzieć się, kto w tym roku organizuje FALę, wejdź w zakładkę FALA 2018/ Poznaj nas.

Wszystkie osoby, które organizują obóz, robią to wolontarystycznie (nieodpłatnie), a jedyną gratyfikacją jest ich nieodpłatny udział w obozie. Organizacja obozu od strony formalnej jest możliwa dzięki fundacji Autonomia z Krakowa, która użycza Ulicy Siostrzanej swojej osobowości prawnej.
FALa jest inicjatywą feministyczną. Wspólnymi założeniami, które przyjmujemy i promujemy, są: feminizm (definiowany na różne sposoby), współpraca oraz szeroko pojmowana równość (równość kobiet i mężczyzn, osób o różnorodnych tożsamościach, orientacji psychoseksualnej, statusie rodzicielskim, pochodzeniu etnicznym i narodowym, stopniu sprawności, wieku, statusie ekonomicznym i innych).
Ważnym założeniem obozu jest także współodpowiedzialność wszystkich uczestniczek za jego bezpieczeństwo, organizację, wartość edukacyjną i atmosferę. Dlatego prace porządkowe czy kuchenne są dzielone między uczestniczki (za pomocą systemu dyżurów), a propozycję poprowadzenia zajęć może zgłosić każda osoba uczestnicząca w obozie. Jeśli masz pomysł na zajęcia – zgłoś swoją propozycję w formularzu! Jeśli masz ciekawy film, muzykę, książki, gry, którymi chciałabyś się podzielić w czasie obozu z innymi uczestniczkami – przywieź je z sobą (a potem zabierz z powrotem do domu :). Jeśli masz jakiś pomysł na spędzanie czasu wolnego na FALi – zaproponuj go! Wspólnie tworzymy wydarzenie, jakim jest FALa.
FALa jest wydarzeniem edukacyjnym i taki jest jej główny cel. Oprócz zajęć, warsztatów, wykładów czy dyskusji, tworzymy warunki do wspólnego i wzajemnego uczenia się poprzez dbanie o to, by FALa była przestrzenią:

  • bezpieczną, czyli taką, w której szanowane są granice zarówno psychiczne jak i fizyczne wszystkich osób, i w której nie stosuje się przemocy,
  • włączającą, czyli taką, w której żadna z osób nie czuje się wykluczona (np. ze względu na to, że ma lub nie ma dzieci, ze względu na orientację psychoseksualną czy miejsce pochodzenia),
  • otwartą, czyli taką, w której różne opinie i punkty widzenia mogą zostać wypowiedziane, usłyszane i dyskutowane – z szacunkiem dla innych osób,
  • równościową, czyli taką, która opiera się na poszanowaniu potrzeb i autonomii innych osób i w której każda z osób uczestniczących ma takie same prawa.

II. KWESTIE ORGANIZACYJNE
1. Czas trwania

  • FALa trwa 9 dni: od 30 czerwca do 8 lipca 2018 roku. Może wziąć w nim udział około 50 dorosłych osób i 18 dzieci (15 dzieci w wieku powyżej 3 lat i 3 dzieci w wieku 0-3 lata).
  • Wysyłając formularz zgłoszeniowy,deklarujesz swój udział w całości obozu (od 30 czerwca do 8 lipca 2018 roku).
  • Jeśli nie masz dostępu do Internetu albo z innych powodów nie możesz posłużyć się formularzem – zadzwoń do nas – wyślemy formularz pocztą zwykłą, e-mailem lub przekażemy Ci pytania telefonicznie.
  • Jeśli wydarzy się sytuacja nagła/losowa (np. zachorujesz) i nie przyjedziesz na FALę lub będziesz musiała z niej wyjechać przed końcem, poinformuj o tym koniecznie organizatorki. Zgodnie z ideą współodpowiedzialności za obóz, dbaj o to, by inne uczestniczki nie niepokoiły się Twoją nieobecnością.

2. Zajęcia

  • Na początku obozu odbywa się spotkanie powitalne, na którym rozmawiamy o zasadach obowiązujących na obozie oraz zapisujemy się na zajęcia.
  • Obóz jest podzielony na dwa 3-dniowe bloki zajęciowe. Między blokami zajęciowymi jest dzień wolny na odpoczynek, w trakcie którego odbywają się tylko luźne zajęcia. Wieczorami organizujemy pokazy filmów, dyskusje, potańcówki, ogniska itp.
  • Program zajęć przygotowują organizatorki, uwzględniając propozycje zgłoszone przez uczestniczki. Ostateczna propozycja zajęć wraz z harmonogramem zostanie przesłana mailem około 2 tygodnie przed rozpoczęciem obozu.

3. Dyżury

  • W czasie trwania obozu dzielimy się obowiązkami, w tym dyżurami sprzątaniowymi w przestrzeniach wspólnych (łazienki, korytarze, jadalnia) oraz kuchennymi (pomoc osobom przygotowującym posiłki). Uczestniczki obozu mają obowiązek wziąć określoną ilość dyżurów sprzątaniowych i kuchennych (ilość dyżurów zależy od liczby uczestniczek, ale zwykle każda osoba ma łącznie nie więcej niż 3 dyżury w trakcie całego obozu).
  • Organizatorki przygotowują bazę na przybycie wszystkich osób, sprzątają ją po obozie, a w trakcie obozu dbają o zaopatrzenie oraz bieżące kwestie organizacyjne. Z tego powodu nie biorą obowiązkowo udziału w dyżurach sprzątaniowych i kuchennych w trakcie obozu.
  • Zapisy na dyżury odbywają się pierwszego dnia obozu. Jeśli z jakichś względów (np. zdrowotnych) nie możesz odbyć danego dyżuru, możesz zaproponować inne działanie („wkład” w obóz).

4. Zakwaterowanie i warunki pobytu

  • FALa 2018 odbędzie się w Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych (miejscowość Kurzętnik, nieopodal Nowego Miasta Lubawskiego, http://kaczebagno.pl).
  • Śpimy w przywiezionych przez siebie namiotach. Jeśli taka forma zakwaterowania jest dla Ciebie niemożliwa, np. z powodów zdrowotnych, skontaktuj się z nami, a wspólnie zastanowimy się nad alternatywą.
  • Oprócz pola namiotowego dysponujemy dużym budynkiem, w którym znajdują się sale na zajęcia (dla dorosłych i dzieci), kuchnia oraz łazienki. Jedna z łazienek w godzinach porannych i wieczornych będzie przeznaczona wyłącznie dla osób z dziećmi. W pobliżu znajdują się jeziora i las.
  • Teren jest częściowo ogrodzony, a budynek w znacznej mierze dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Jeśli masz szczególne potrzeby związane ze swobodnym poruszaniem się w terenie – daj nam znać w formularzu rekrutacyjnym.
  • Staramy się minimalizować negatywny wpływ obozu na środowisko naturalne – sortujemy śmieci, oszczędzamy wodę i prąd, przygotowujemy wegańskie posiłki.
  • Zajęcia będą odbywać się w salach w budynku lub na świeżym powietrzu (w zależności od potrzeb osób prowadzących i pogody).
  • W godzinach zajęć na terenie obozu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i innych substancji odurzających.

5. Jedzenie

  • W trakcie obozu zapewnione będą trzy wegańskie posiłki dziennie (takie same dla dzieci i dorosłych).
  • Obóz jest przestrzenią wolną od mięsa. Na terenie obozu nie jemy mięsa, nie przechowujemy go także w lodówkach ani w pomieszczeniach wspólnych.
  • Nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków ani przechowywania swoich produktów spożywczych w lodówkach we wspólnej kuchni (zasada nie dotyczy osób, które przyjeżdżają z dziećmi w wieku 0-3 lata). Postaramy się zapewnić ogólnodostępną lodówkę, znajdującą się poza kuchnią.
  • Jeśli masz specjalne potrzeby żywieniowe, napisz nam o tym w formularzu zgłoszeniowym.

6. Opłata za obóz

  • Opłata za udział w obozie podana została w “widełkach”. Zależy nam na tym, by osoby uczestniczące same zdecydowały ile są w stanie zapłaci. W ten sposób, będziemy miały możliwość ufundowania stypendiów osobom, którym sytuacja finansowa nie pozwala opłacić uczestnictwa w obozie. Koszt udziału w obozie osoby dorosłej to 700-900 zł, opłata za udział dziecka (dziewczynki w wieku 4-12 lat, chłopca w wieku 4-10 lat) to 200-400 zł. Opłata za dziecko poniżej 3 roku życia wynosi 50 zł.
  • Jeśli z powodu sytuacji finansowej nie jesteś w stanie zapłacić za udział w obozie pełnej kwoty, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym – mamy przewidzianą pulę na stypendia w wysokości 1500 zł.
  • Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z zarezerwowaniem miejsca na obozie. O zarezerwowaniu miejsca na obozie decyduje kolejność wpłat. Opłaty za obóz należy dokonać jednorazowo i w całości. Zgłoszenia na obóz przyjmujemy do 20 maja 2018 roku.
  • Dane konta bankowego: fundacja Autonomia, ul. Konrada Wallenroda 55/75, 30-867 Kraków, nr konta 76124046501111001042044674. Tytuł wpłat: “Darowizna – Ulica Siostrzana”. Kwotę darowizny, o ile w tytule przelewu pojawia się sformułowanie „darowizna” i mamy potwierdzenie przelewu, można odliczyć od podatku w rozliczeniu rocznym.
  • Po dokonaniu wpłaty za obóz otrzymasz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na obozie.
  • Jeśli po dokonaniu opłaty zrezygnujesz z udziału:
    – do 15 maja 2018 – otrzymasz zwrot całości opłaty,
    – pomiędzy 16 maja a 18 czerwca 2018 – otrzymasz zwrot połowy wpłaconej kwoty,
    – po 19 czerwca 2018 – nie otrzymasz zwrotu wpłaconej kwoty.
  • Obóz jest inicjatywą non-profit. Oznacza to, że nie jest organizowany dla zysku. Opłaty od uczestniczek nie pokrywają w całości kosztów organizacji obozu. FALa odbywa się dzięki wsparciu rzeczowemu od sponsorów/ek i donatorów/ek obozu. Jeśli masz dostęp np. do producentów/ek jedzenia lub np. środków czystości, powiedz nam o tym koniecznie lub sama zostań donatorką FALi!

7. Udział zwierząt w FALi

  • Istnieje możliwość przyjazdu na obóz z psem lub innym zwierzęciem. Jeśli planujesz przyjazd ze zwierzakiem, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym. Weź pod uwagę, że w trakcie obozu panują warunki, które mogą być dla niego trudne (m.in. dużo obcych ludzi, w tym dzieci, obecność innych zwierząt, spędzanie czasu bez Ciebie, kiedy będziesz brać udział w zajęciach, niepełne ogrodzenie terenu). Zdarzało się, że spokojne i bezproblemowe zwierzaki, na obozie – w nowym otoczeniu i wśród dużej grupy ludzi – zachowywały się w sposób nieprzewidziany (np. łagodne dotychczas psy gryzły się z innymi psami).
  • Może zdarzyć się też tak, że w obozie będą uczestniczyć osoby, które boją się zwierząt (np. psów) lub są na nie uczulone. Jeśli okaże się, że obecność zwierzęcia będzie ograniczać możliwość uczestnictwa którejś z osób lub zwierzę będzie zachowywać się w sposób uciążliwy albo niebezpieczny, będziesz musiała zabrać je z obozu. Do tej pory takie sytuacje zdarzały się jednak bardzo rzadko.
  • Podczas obozu obowiązują następujące zasady dotyczące obecności zwierząt:
    1. Zwierzęta nie mają wstępu do budynku. Przyjeżdżając na obóz ze zwierzakiem, zaplanuj dla niego nocleg (np. miejsce w namiocie); ta zasada nie dotyczy psów-przewodników i psów asystujących.
    2. Podczas obozu ponosisz całkowitą odpowiedzialność za swoje zwierzę i jego zachowanie, w tym za ewentualne szkody, jakie może wyrządzić. Jesteś odpowiedzialna także za sprzątanie jego odchodów na bieżąco.
    3. Ogólna zasada obozu dotycząca niestosowania przemocy odnosi się także do zwierząt.
    4. W trakcie obozu nie będzie możliwości korzystania z lodówki do przechowywania karmy, ani gotowania jedzenia dla zwierząt, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest np. sucha karma.