Projekt zajęć dla dzieci na FAL 2011

DZIECI MŁODSZE (Opiekunka: Magdalena Stoch)

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-5 lat podzielone są na trzy części: czytanie lub opowiadanie baśni, zajęcia ruchowe i zajęcia plastyczne. Dzień rozpoczyna się od opowieści, która stanowi osnowę fabularną dnia. Następnie pojawiają się gry i zabawy, które nawiązują do baśni (jeśli tylko pogoda dopisze – na świeżym powietrzu) oraz relaksujące zajęcia plastyczne (zwykle po wyjściu na świeże powietrze dzieci nie mają już siły na większa aktywność, wolą pomalować).

Na zajęciach tych pojawią się m.in. elementy warsztatów antydyskryminacyjnych, prowadzonych w oparciu o takie teksty jak „Z Tango jest nas troje” J. Richardsona i P. Parnella czy „Król i król” Lindy de Haan i Stern Nijland. Przedstawiona zostanie również historia czarowniczki Zuzi, która nie mogła znaleźć przyjaciół w leśnym przedszkolu, ponieważ była uznawana za „gorszą dziewczynkę”; opowieść o Myszce Franciszce, która w zabawie z Kotem Psotem straciła swój ogonek i przez to poruszała się wolniej niż inne myszki; legendy pod Giewontu, połączone z tańcem zbójnickim, itd. Celem takich zajęć jest m.in. szerzenie postaw tolerancji wobec różnorodnych modeli rodziny (rodzina homoseksualna, rodzina niepełna, rodzina adopcyjna), walka ze stereotypami kulturowymi skierowanymi przeciwko osobom o odmiennej rasie/ wyznaniu czy – najogólniej mówiąc – oswajanie z różnorodnością kulturową. Poruszona zostanie również tematyka niepełnosprawności fizycznej.

Na koniec obozu wspólnie przygotujemy też wystawę prac plastycznych, powiązanych tematycznie z opowiadanymi historiami (rysunki, wyklejanki itp.) oraz wystawę skarbów zgromadzonych w trakcie wypraw na łono natury.

DZIECI STARSZE (Opiekunka: Alicja Małek)

Zajęcia dla Dzieci w wieku 6-12 lat będą odbywały się w dwóch blokach czasowych: porannym i popołudniowym. Każdy dzień zajęć będzie dotyczył innej emocji, uczucia lub postawy: za pomocą fabuł, gier i zabaw, zadań terenowych i aktywności twórczych przejdziemy z Dziećmi przez złość, przyjaźń, smutek, zadowolenie, strach, itp. Postaramy się wczuć w daną emocję, poznać ją, spróbujemy się z nią zmierzyć. Zajęcia będą dostosowane do wieku i aktywności Dzieci. Przed południem będą się odbywały w obozie, po obiedzie zaś wyruszymy do lasu (ok. kwadrans marszu od Kaczego Bagna. Będziemy malować, lepić i budować, wymyślać słowa i czołgać się po igliwiu, wspólnie zrobimy teatr i zbudujemy szałas, odkryjemy tajemnicę leśnego echa, nauczymy się mówić o sobie dobrze i słuchać z uwagą tego, co mówią inni. A nade wszystko: będziemy się po prostu dobrze bawić.

Metodyka pracy opierać się będzie na rytmicznym następstwie zajęć aktywujących psychikę, uczucia i wolę. Przeplatać się zatem będą zajęcia ruchowe (berki, gry zespołowe i koordynujące, itp.), artystyczne (malowanie, śpiew, itp.) i myślowe (omawianie opowieści i historyjek, wymyślanie sposobów, poszukiwanie rozwiązań, itp). Zależy mi na tym, żeby Dzieci skorzystały na tych zajęciach w każdy możliwy sposób: żeby uruchomić Ich ciekawość oraz zaspokoić potrzebę zabawy. Pomysły i sposób pracy będę czerpała zarówno z kilkunastoletniego doświadczenia w harcerstwie, jak i codziennej pracy w szkole waldorfskiej, gdzie jestem nauczycielką.

 

Ogłoszenie o FAL 2010

8. FEMINISTYCZNA AKCJA LETNIA ULICY SIOSTRZANEJ!

Grupa nieformalna „Ulica Siostrzana”

zaprasza kobiety i dziewczyny do udziału w tegorocznej FALi,

która odbędzie się w dniach 24 lipca (sobota) – 6 sierpnia (piątek) 2010

w przepięknej osadzie Kacze Bagno, koło Nowego Miasta Lubawskiego

Zapraszamy wszystkie kobiety i dziewczyny, które chcą ciekawie spędzić wakacje, są feministkami, albo chciałyby się o feminizmie więcej dowiedzieć, chcą dyskutować o ważnych dla siebie sprawach, doświadczyć tego, czym jest współpraca między kobietami.

Mamy 60 miejsc – przewidziałyśmy je zarówno dla tych z Was, które do tej pory nie brały udziału w tego typu wydarzeniach, jak i dla tych, które brały udział w naszych wcześniejszych spotkaniach.

Zachęcamy do udziału kobiety z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Warunki są polowe, ale dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić Wam możliwość przyjazdu na FALę. Napiszcie (w zgłoszeniu), jakie warunki musiałyby zostać spełnione, żebyście mogły wziąć udział w obozie. Postaramy się też zapewnić tłumaczenie na język migowy części zajęć.

Podobnie jak w latach poprzednich, chcemy tworzyć ten obóz na partnerskich zasadach, co oznacza dla nas wszystkich możliwość prowadzenia zająć (warsztatów, spotkań, dyskusji, projekcji itd.) i dzielenie się swoim doświadczeniem (przez każdą z nas), ale także wzięcie odpowiedzialności za organizacyjny wymiar obozu – mamy tu na myśli aktywne uczestnictwo w prowadzeniu zajęć i opiece nad dziećmi, przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu, dbaniu o przestrzeń. FALa jest inicjatywą niekomercyjną a praca związana z jej organizacją wykonywana jest na zasadzie wolontariatu.

ZAJĘCIA

Będziecie mogły wziąć udział w warsztatach, zajęciach teoretycznych, dyskusjach, projekcjach filmowych, spotkaniach, ogniskach. Planujemy, że odbędą się zajęcia z.: feminizmu (w Polsce i w innych krajach); naszych praw; przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, orientację seksualną, wiek i in.; polityki, aktywności obywatelskiej (m.in. organizowania protestów i akcji). Będziecie mogły wziąć udział m.in. w warsztacie asertywności i samoobrony dla kobiet – WenDo. Planujemy także zajęcia na temat ekonomii, ekologii, zdrowia, seksualności, macierzyństwa, dragkingowe, plastyczno-twórcze, sportowe, taneczno-ruchowe i in. Ostateczny program będzie znany najprawdopodobniej na dwa tygodnie przed obozem (pierwsze wersje programu pojawią się na naszej stronie pod koniec maja, ale wskazówką mogą być programy z poprzednich lat umieszczone na naszej stronie). Zapisy na zajęcia organizowane są w pierwszym dniu obozu. Jeżeli chciałabyś podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą i poprowadzić zajęcia, które nawiązują do tematyki obozu, prosimy o kontakt! W ramach obozu planujemy realizację zajęć w trzydniowych blokach, bo których następować będzie jeden dzień przerwy.

DZIECI

Jeśli masz dziecko (chłopca w wieku 3-10 lat, dziewczynkę w wieku od 3 lat – bez górnej granicy wiekowej) – przyjedźcie razem. Dziewczynki, które skończyły 13 lat, biorą udział w obozie jako pełnoprawne (i pełnopłatne :-) uczestniczki. UWAGA! liczba miejsc dla dzieci jest ograniczona (do 15). Decyduje kolejność zgłoszeń! Udział w obozie dzieci od 3 do 4 lat będzie możliwy jedynie w przypadku zebrania się 3-5-osobowej grupy.

Ulica nie będzie „odgórnie” organizowała osobnego obozu dla dzieci (jest to związane z trudnościami formalno-prawnymi w przypadku organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży). Oznacza to, że te z Was które przyjadą z dziećmi, wraz z innymi chętnymi uczestniczkami, a także z pomocą zatrudnionych opiekunek, będą odpowiedzialne za zorganizowanie czasu, zajęć i opieki dla dzieci. Opiekunki zapewnią opiekę i zajęcia dla dzieci w wymiarze 4 godziny dziennie dla dzieci młodszych oraz 8 godzin dziennie dla dzieci starszych (jedynie w dniach, w których realizowane będą zajęcia dla dorosłych).

Pytania dotyczące udziału dzieci w FALi (warunki w Kaczym Bagnie, opieka, wyżywienie itp.) wysyłajcie na adres e-mail: ulica.siostrzana.dzieci@wp.pl

Zapewniamy atrakcyjne zajęcia przez cały dzień, sale i materiały do zajęć, spotkanie fascynujących dziewczyn i kobiet, piękne widoki i jezioro w pobliżu (20 min. na piechotę), tańce, ogniska, świetną zabawę. A także miejsce na polu namiotowym (trzeba mieć swój namiot) z dostępem do węzła sanitarnego, całodzienne wyżywienie wegetariańskie przygotowywane wspólnymi siłami z pomocą 2 zatrudnionych kobiet (to oznacza, że będą dyżury przy przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu).

MIEJSCE: Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych, http://www.kaczebagno.pl (gmina Kurzętnik, okolice Brodnicy)

DOJAZD: we własnym zakresie i na własny koszt.

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ NA AKCJĘ?

Wypełnij prosty formularz zgłoszeniowy on-line . Jeśli nie masz stałego połączenia z Internetem, albo z innych powodów nie możesz się posłużyć formularzem on-line – napisz do nas (wyślemy formularz poczta zwykła, e-mailem lub przekażemy Ci pytania telefonicznie, możesz też go ściągnąć )

ILE KOSZTUJE UDZIAŁ W FALi?.

Za udział w FALi płacisz tylko 500 zł (w tym przez 13 dni: miejsce na polu namiotowym z dostępem do sanitariatów, całodzienne wyżywienie, zajęcia)

Jeśli przyjeżdżasz z dzieckiem, za jej/jego udział płacisz tylko 100 zł (jest to koszt pokrywany przez kobietę, która z nim/nią przyjeżdża).

Dla 4 kobiet/dziewcząt w trudnej sytuacji finansowej przewidujemy „stypendia” – dofinansowanie 50% kosztów udziału w FALi (osoby zainteresowane tą formą wsparcia prosimy o opisanie sytuacji; w przypadku dużej liczby wniosków decydować będzie kolejność zgłoszeń).

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca 2010.

Po otrzymaniu od Was zgłoszenia będziemy się z Wami kontaktować i przekazywać kolejne informacje – na temat zajęć, wpłat itd.

Z Waszej strony ostatecznym potwierdzeniem zgłoszenia będzie dokonanie wpłaty (jak najszybciej, po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia).

Informacje dodatkowe:

e-mail: oboz@siostrzana.org

Wszystkie informacje możecie też uzyskać pod numerem: 501 123 575 (Ewa), 33/812 67 49 – po 20.00 (Lucyna)

FALa’2010

Feministyczna Akcja Letnia 2010 już za nami!

Na dobry początek… zjazd do Kaczego Bagna uczestniczki się zjeżdżały, samochodami, pociągami, autobusami, piechotą przybywały do Kaczego Bagna, gdzie trafiały wprost w ręce osób zajmujących się recepcją. Trzeba było podpisać listę, pobrać różową kartkę z różnymi NAPRAWDĘ WAŻNYMI INFORMACJAMI, oraz udać się z przewodniczką na oprowadzanie po włościach.

Continue reading

FALa’2009

Kolejna Fala przepłynęła

W tym roku byłyśmy w Kaczym Bagnie, przepełnionym – przynajmniej na czas obozu – feminizmem:-).

Znów spotkałyśmy się w dosyć zróżnicowanym gronie 57 dorosłych kobiet i 15 dzieci płci obojga (w tym, po raz pierwszy trzyletnich). Były wśród nas matki i córki, lesbijki, kobiety bi i hetero, pochodzące z wielkich miast i mieszkające na wsi, z Polski i zza wschodniej granicy.

Continue reading