Początek roku..

Dwie członkinie Ulicy przebywały w Londynie. Jedna z nich miała wolontariat w Global Women’s Strike. Nawiązałyśmy kontakt z tą organizacją, powstały plany współpracy, ewentualnego przyjazdu kobiet z GWS do Polski. Polecamy wizytę na stronie http://www.globalwomenstrike.net/Polish/PolJournalCooking.htm

Maj

Mimo braku dofinansowania i innych trudności trwały wciąż dyskusje i próby organizacji obozu feministycznego.

Czerwiec

Ze względów organizacyjnych podjęłyśmy decyzję o tym, że w 2006 roku nie będzie Feministycznej Akcji Letniej, czyli obozu Ulicy Siostrzanej.
Była to decyzja bardzo trudna, zwłaszcza że te obozy, które się do tej pory odbywały dawały nam dużo energii; że w tych ciężkich, ciemnych czasach takie spotkania i wspólne plany są szczególnie potrzebne, że złe znaczenie symboliczne miałoby to, że się nie spotykamy zaledwie po roku od objęcia władzy przez seksistów, antyfeministów, faszystów, homofobów.

Lipiec

Zamiast obozu zorganizowałyśmy więc dwie inne imprezy:

Kobiecy spływ kajakowy – odbył się na rzece Brdzie w dniach 17 – 20 lipca 2006. W tym czasie przepłynęłyśmy odcinek z Żołny do Przechlewa, w czterech etapach, z czego 2 po rzece i 2 przez jeziora, co stanowiło miłe urozmaicenie. W spływie wzięło udział 10 kobiet z różnych miast Polski (Warszawa, Wrocław, Leszno, Poznań) oraz jedna osoba z Berlina. Pogoda nam dopisała nadzwyczajnie, a mięśnie też nie zawiodły. Brda była łaskawa nawet dla osób które pierwszy raz w życiu siedziały w kajaku. Zachęcone tym fajnym doświadczeniem zaczęłyśmy już planować kolejne wyjazdy Uliczne: zimowy narciarsko-snowboardowo-biegówkowy i przeszłoroczny letni pod żaglami.

Spotkanie robocze Ulicy Siostrzanej, na którym powstała grupa organizacyjna następnego obozu feministycznego Ulicy (Ania Mendruń, Agnieszka Kraska, Gosia Dymowska, Kaja, Magda Grabowska oraz zaocznie Gosia Zawadzka, Megi Farat i Suzi Andreis oraz Agata Teutsch i Monika Serkowska), dyskutowane były kwestie: miejsca, warunków udziału, propozycji zajęć i pomysły. Zaplanowałyśmy także spotkanie zimowe – integracyjno-rozrywkowo-robocze.

Złożyłyśmy wniosek o dotację w ramach Funduszu dla Kobiet Fundacji OŚKa

Sierpień

Dwie członkinie Ulicy Siostrzanej wzięły udział w obozie feministycznym w Danii, na wyspie Femo, w trakcie którego zorganizowały m.in. dwa spotkania – dotyczące Ulicy Siostrzanej i sytuacji kobiet, w tym lesbijek w Polsce; miały także okazję poznać sposób organizacji tamtejszego obozu (odbywa się już od niemal 30 lat). Byłyśmy jedynymi osobami pochodzącymi z krajów tzw. bloku wschodniego i, jak stwierdziły pozostałe uczestniczki, bardzo to dobrze wpłynęło m.in. na polityczny wymiar obozu. Wiele kobiet z Niemiec, Austrii, Danii i Finlandii było bardzo zainteresowanych uczestnictwem w obozie w Polsce – to spowodowało, że takie pytanie i dyskusja pojawiły się w czasie naszego spotkania roboczego w czasie wyjazdu sylwestrowego (o tym poniżej).

Wrzesień

Otrzymałyśmy pozytywną decyzję Komisji Konkursowej Funduszu dla Kobiet; wzięłyśmy udział w spotkaniu grantobiorczyń (prezentacja swoich działań, nawiązanie kontaktów).

Październik – Grudzień

Realizacja projektu pt. “Wzmocnienie potencjału i stabilności grupy nieformalnej Ulica Siostrzana” dofinansowanego w konkursie Funduszu dla Kobiet OŚKi. Organizacja kolejnych spotkań integracyjno – roboczych. Zakup sprzętu (laptop, kamera, tuba-megafon). Opracowanie nowej strony internetowej grupy, wstępne przystosowanie jej dla osób niedowidzących i niewidzących.

Ulica Siostrzana była współorganizatorką dwóch większych wydarzeń:

(Listopad)

Objazdowego Festiwalu Filmowego Prawa Człowieka w Filmie w Poznaniu w dniach 13 – 16 listopada 2006. W ramach festiwalu odbyły się m.in.: projekcje na temat sytuacji kobiet w krajach Bliskiego Wschodu, panel dyskusyjny na temat kobiet i konfliktów zbrojnych, zaangażowania kobiet w ruch antywojenny. Więcej…

(Grudzień)

Akcji poznańskiej w ramach międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” – 25 listopada – 10 grudnia 2006. Odbyły się projekcje filmowe, spotkania dyskusyjne, spotkanie w szkole średniej na temat wizerunku kobiet w reklamach, akcje ulotkowe w miejscach spotkań młodzieży, dwa zgromadzenia – na 1 grudnia – pamięci ofiar AIDS i 10 grudnia w Światowy Dzień Praw Człowieka – Marsz Odzyskać Noc.

Grudzień/Styczeń

Spotkanie integracyjne sylwestrowo-sportowo-robocze:-)) w Dusznikach Zdroju, w dniach 27 grudnia 2006 – 1 stycznia 2007.

Wynajęłyśmy część gimnazjum w Dusznikach i tam zorganizowałyśmy noclegi, spotkania, zabawę sylwestrową. Było nas w sumie siedemnaście. Chociaż śniegu nie było (tylko na jeden dzień udało się niektórym z nas dojechać do ośrodka narciarskiego w Zieleńcu, pojeździć na desce i biegówkach), to zupełnie się nie nudziłyśmy: były spacery w okoliczne góry, wyjazd do Skalnego Miasta w Czechach, wizyta w Muzeum Papieru w Dusznikach, czytanie, granie w Scrabbla i duuuużo pizzy:-)). Każda robiła co chciała, były nawet osoby, które wzięły ze sobą pracę:-). Wszystko udało się pogodzić. W Sylwestra miałyśmy wspaniałą zabawę, kalambury, mecz piłki nożnej i tańce.

Odbyły się także dwa spotkania.

Pierwsze poświęcone Ulicy Siostrzanej – jej działaniom, dokonaniom i planom – dla osób, które już brały udział w działaniach Ulicy Siostrzanej i dla tych, które nigdy nie były na żadnym obozie. W trakcie tego spotkania odbyły się też projekcje zdjęć z poprzednich obozów i akcji Ulicy Siostrzanej, a także z obozu w Danii (dzięki nowemu sprzętowi Ulicy, i pożyczonemu od Stowarzyszenia Kobiet KONSOLA – dziękujemy!). Poza tym były dyskusje na tematy polityczne – m.in. o partii kobiet Manueli Gretkowskiej.

Drugie, dla tych osób, które chciałyby się włączyć w przygotowanie następnego obozu feministycznego w lecie. Wzięły w nim udział: Agnieszka Kraska, Marta Bajorek, Agnieszka Weseli, Megi Farat, Suzi Andreis, Basia Borowiak, Gosia Zawadzka, Madga Szewciów, Elimia Orchowska, Ania, Zofia Łapniewska i Magda Krużyńska, Monika Serkowska, Agata Teutsch. Spotkanie było bardzo konstruktywne. Na początek przedstawiłam krótko dotychczasowy tryb pracy nad obozem, jego historię, a także wstępną listę prac i harmonogram. Padły deklaracje dotyczące udziału w samym obozie i różnych możliwości włączenia się w prace przygotowawcze, prowadzenie zajęć itd. W organizację obozu włączają się kolejne kobiety (już w lecie w trakcie spotkania powstała pierwsza grupka organizacyjna).

Członkinie grupy działające w różnych innych grupach, organizacjach itd. realizowały bardzo wiele projektów, których celem było przeciwdziałanie nierównościom, przemocy, seksizmowi, homofobii i wykluczeniu.

Dotacje

Ulica otrzymała dofinansowanie na zorganizowanie obozu feministycznego w lipcu 2007 roku od Global Fund for Women
Ulica otrzymała częściowe dofinansowanie na projekt pt.” Wzmocnienie potencjału i stabilności grupy nieformalnej Ulica Siostrzana” w ramach konkursu Funduszu dla Kobiet Fundacji Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych – OŚKa (w części dotyczącej wsparcia sprzętowego: tuba – megafon, laptop, kamera, zbudowanie nowej strony www i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo)

Inne:

Została wykupiona nowa domena dla Ulicy Siostrzanej – www.siostrzana.org i hosting.
Cały czas jest prowadzona lista informacyjno – dyskusyjna, rozsyłane są informacje o ciekawych stypendiach, wydarzeniach, konkursach.
Prowadzimy stronę internetową, która ma już w tej chwili nowe oblicze i jest przygotowana na potrzeby osób niedowidzących lub niewidzących (została stworzona zgodnie z nowoczesnym standardem XHTML i spełnia wymogi WCAG 1.0 – (Web Content Accessibility Guidelines – Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych).

Sposób informowania o działaniach Ulicy

Informacje o organizowanych przez nas spotkaniach, wyjazdach i akcjach są z reguły rozsyłane drogą mailową, poprzez tematycznie bliskie listy dyskusyjne, są zamieszczane na możliwie wielu stronach internetowych. Dzięki temu na każdej w każdym z wyjazdów biorą udział osoby, które nigdy wcześniej nie były na tego typu „imprezach”.

Ostatnie wieści:

Tuż przed świętami okazało się, że w miejscu, które zaplanowałyśmy jako miejsce na obóz Ulicy w 2007 roku nie będziemy mogły go zorganizować. To oznacza dla nas konieczność szukania miejsca.

Na razie padło kilka propozycji:
Gospodarstwo agroturystyczne Echo Leśne w Bandrowie Narodowym koło Ustrzyk Dolnych (gospodarstwo należy do ojca Gosi Zawadzkiej) – gospodarstwo na razie nie jest przystosowane dla tak dużej grupy jak nasza.

Gospodarstwo Bereniki Orłowskiej w Oklinach (tam obóz odbywał się już dwukrotnie)

Ośrodek w Faltyjankach (obóz odbył się tam 4 lata temu, później z ośrodka nie można było skorzystać – zmiana właściciela, remont itd), czekamy na przesłanie oferty.

Przygotowała Agata Teutsch

 
 

Ulica Siostrzana

jest grupą nieformalną powstałą w lutym 2001 roku. Dotychczas zorganizowałyśmy 12 obozów feministycznych, w których wzięło udział około 1200 kobiet.