Regulamin Feministycznej Akcji Letniej 2016

Kwestie organizacyjne

1. Ilość miejsc na FALi jest ograniczona – możemy przyjąć maksymalnie 60 dorosłych i 18 dzieci! Liczy się kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatami. Aby zgłosić swój udział w obozie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy on-line. Jeśli nie masz dostępu do Internetu albo z innych powodów nie możesz posłużyć się formularzem – zadzwoń do nas – wyślemy formularz  pocztą zwykłą, e-mailem lub przekażemy Ci pytania telefonicznie. Przed zgłoszeniem się na obóz zapoznaj się z Założeniami i Regulaminem FALi 2016.

Po otrzymaniu zgłoszenia  skontaktujemy się z Tobą,  aby przekazać kolejne informacje na temat zajęć, wpłat itd. Z Twojej strony ostatecznym potwierdzeniem zgłoszenia będzie dokonanie wpłaty (patrz pkt. 6)

2. Czas trwania: Feministyczna Akcja Letnia w 2016 roku trwa 11 dni, od 21 do 31 lipca 2016 roku.

3.  Wysyłając formularz zgłoszeniowy na obóz FALa 2016 deklarujesz swój udział w całości obozu (21-31 lipca 2016). W tym roku obóz zmienia swoją formułę: nawet, jeśli już byłaś_eś na FALi zależy nam, abyś uczestniczył_a w całości wydarzenia. Pierwsze dni są kluczowe.

4. Jeśli wydarzy się sytuacja nagła/losowa (np. zachorujesz) i będziesz musiała opuścić obóz, poinformuj o tym koniecznie osoby z Ulicy Siostrzanej. Zgodnie z ideą współodpowiedzialności za obóz dbaj o to, by inne osoby nie niepokoiły się Twoją nagłą nieobecnością.

Zajęcia

1. Na początku FALi odbywa się spotkanie, na którym wspólnie wypracujemy zasady obowiązujące na obozie. Zgłaszając się na FALę musisz wiedzieć, że jako osoby organizujące nie zgadzamy się na: przemoc, agresję, dyskryminację i nierówne traktowanie. Zakładamy, że jeśli zgłaszasz się na FALę, akceptujesz te założenia.

2. Obóz jest inicjatywą edukacyjną.  W tym roku program obozu będzie wypracowywany wspólnie, po przyjeździe na miejsce wszystkich osób uczestniczących. Aby uniknąć chaosu proponujemy na początek zajęcia na temat feminizmu queerowego, transpłciowości, konsentu, konsensusu i weganizmu. Kolejne propozycje będziesz mógł/mogła zgłosić sama. Jeśli już teraz wiesz, że będziesz potrzebowała specjalnych materiałów na zajęcia – daj nam znać wcześniej, w formularzu rekrutacyjnym. Programy zajęć dwóch ostatnich obozów są dostępne w zakładce „Obozy feministyczne”.

Dyżury

1. W czasie trwania obozu dzielimy się obowiązkami, w tym dyżurami sprzątaniowymi w przestrzeniach wspólnych (łazienki, korytarze, jadalnia) oraz kuchennymi (pomoc osobom zatrudnionym, odpowiedzialnym za zaopatrzenie i gotowanie). Każda osoba uczestnicząca w trakcie obozu będzie proszona o wzięcie określonej ilości dyżurów. Jeśli z jakichś względów (np. zdrowotnych) nie możesz odbyć danego dyżuru, możesz  zaproponować inne działanie („wkład”) w obóz.

2.  Osoby organizujące FALę nie przygotowują wcześniej bazy na przybycie wszystkich osób i nie sprzątają jej po obozie. To nasze wspólne zadanie, które zacznie się w momencie rozpoczęcia wydarzenia. Jeśli przybywasz na FALę pierwszy raz – zadbamy o to, aby spokojnie wprowadzić Cię we wspólne prace.

Zakwaterowanie i warunki pobytu

1. FALa 2016 odbędzie się w Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych (miejscowość Kurzętnik, nieopodal Nowego Miasta Lubawskiego,  http://kaczebagno.pl).

2. Śpimy w przywiezionych przez siebie namiotach. Jeśli taka forma zakwaterowania jest dla Ciebie nie do zaakceptowania, np. z powodów zdrowotnych, skontaktuj się z nami, a wspólnie zastanowimy się nad alternatywą.

3. Oprócz pola namiotowego dysponujemy dużym budynkiem, w którym znajdują się sale na zajęcia (dla dorosłych i dzieci), kuchnia oraz łazienki (duża ilość). Jest również pracownia ceramiczna i stolarnia. W pobliżu znajdują się jeziora i las.

4. Teren jest ogrodzony, a budynek w znacznej mierze dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Jeśli masz inne potrzeby związane ze swobodnym poruszanie się w terenie – daj nam znać w formularzu rekrutacyjnym.

5. Jedna z łazienek w godzinach porannych i wieczornych będzie przeznaczona wyłącznie dla kobiet* z dziećmi.

6. Staramy się minimalizować negatywny wpływ obozu na środowisko naturalne – sortujemy śmieci, oszczędzamy wodę i prąd, przygotowujemy wegańskie posiłki.

7. Zajęcia będą odbywać się w salach w budynku lub na świeżym powietrzu (w zależności od potrzeb osób prowadzących i pogody).

8. W godzinach zajęć na terenie obozu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i innych substancji odurzających.

Jedzenie

1. W trakcie FALi zapewnione będą trzy wegańskie posiłki dziennie (takie same dla dzieci i dorosłych).

2. Obóz jest przestrzenią wolną od mięsa. Na terenie obozu nie jemy mięsa, nie przechowujemy go także w lodówkach ani pomieszczeniach wspólnych.

3. Nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków ani przechowywania swoich produktów spożywczych w lodówkach we wspólnej kuchni (zasada nie dotyczy osób, które przyjeżdżają z dziećmi 0-3 lat). Postaramy się zapewnić ogólnodostępną lodówkę, znajdującą się poza kuchnią.

4. Jeśli masz specjalne potrzeby żywieniowe, napisz nam o tym w formularzu zgłoszeniowym.

Opłata za obóz

1. Obóz jest inicjatywą non-profit. Oznacza to, że nie jest organizowany dla zysku. Osoby organizujące FALę i prowadzące zajęcia robią to wolontaryjnie i płacą za swój udział. Wpłaty od osób uczestniczących nie pokrywają w całości kosztów organizacji obozu.

2. Opłata za udział w obozie osoby dorosłej to 650 – 850 zł, opłata za udział dziecka to 200-400 zł (dziewczynki 3-13 lat, chłopcy 3-11 lat). Opłata za dziecko poniżej 3 roku życia wynosi 50 zł. Szacujemy, że średnia wpłata pozwoli nam w pełni pokryć koszt wynajmu, wyżywienia i – częściowo – materiałów na zajęcia.

3.Koszt obozu został podany w przedziale 650-850zł, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że osoby chcące uczestniczyć w obozie mogą być w różnych sytuacjach finansowych. Każda osoba sama decyduje na jaką wpłatę pozwala jej sytuacja materialna. Jeśli masz możliwość zapłacenia za obóz więcej – serdecznie Cię do tego zachęcamy! Co roku staramy się zgromadzić środki na stypendia dla osób, którym sytuacja finansowa nie pozwala opłacić uczestnictwa w obozie w pełnej kwocie. Wpłacona przez Ciebie ‘nadwyżka’ zostanie przeznaczona  na uczestnictwo w obozie osób w trudniejszej sytuacji finansowej.

4. Jeśli z powodu sytuacji finansowej nie jesteś w stanie zapłacić za udział w obozie pełnej kwoty, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym – mamy przewidzianą pulę środków na stypendia.

5. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie jest równoznaczne z zarezerwowaniem miejsca na obozie. O zarezerwowaniu miejsca na obozie decyduje kolejność wpłat. Opłaty za obóz należy dokonać jednorazowo i w całości. Zgłoszenia na obóz przyjmujemy od 30 marca do 30 czerwca. Rekrutacja zostanie zamknięta wcześniej, jeśli ilość zgłoszeń przekroczy limit.

6. Dane konta bankowego: Fundacja Autonomia, ul. Konrada Wallenroda 55/75, 30-867 Kraków, nr konta 76124046501111001042044674. Tytuł wpłat: darowizna – Ulica Siostrzana.
Kwotę darowizny, o ile w tytule przelewu pojawia się sformułowanie „darowizna” i mamy potwierdzenie przelewu, można odliczyć od podatku w rozliczeniu rocznym. Po dokonaniu wpłaty za obóz otrzymasz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na obozie.

7. Jeśli po dokonaniu opłaty zrezygnujesz z udziału:

– do 30 czerwca 2016 – otrzymasz zwrot całości opłaty,

– pomiędzy 1 a 15 lipca 2016 – otrzymasz zwrot połowy wpłaconej kwoty,

– od 15 lipca 2016 – nie otrzymasz zwrotu wpłaconej kwoty.

8. FALa odbywa się również dzięki wsparciu rzeczowemu od sponsorów_ek i donatorów_ek obozu. Jeśli masz dostęp np. do producentów_ek jedzenia lub np. środków czystości, powiedz nam o tym koniecznie lub sama zostań donatorką FALi!

Udział zwierząt w FALi

1. Istnieje możliwość przyjazdu na obóz z psem lub innym zwierzęciem. Jeśli planujesz przyjazd ze zwierzakiem, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym. Weź pod uwagę, że w trakcie obozu panują warunki, które mogą być dla niego/niej trudne (m.in. dużo obcych ludzi, w tym małych dzieci, obecność innych zwierząt, spędzanie czasu bez Ciebie, kiedy będziesz brać udział w zajęciach, niepełne ogrodzenie terenu – niedostosowane do zwierząt). Zdarzało się, że spokojne i bezproblemowe zwierzaki, na obozie – w nowym otoczeniu i wśród dużej grupy ludzi – zachowywały się w sposób nieprzewidziany (np. łagodne dotychczas psy gryzły się z innymi psami).

2. Może zdarzyć się też tak, że w obozie będą uczestniczyć osoby, które boją się zwierząt (np. psów) lub są na nie uczulone. Jeśli okaże się, że obecność zwierzęcia będzie ograniczać możliwość uczestnictwa którejś z osób lub zwierzę będzie zachowywać się w sposób uciążliwy albo niebezpieczny, będziesz musiała zabrać je z obozu. Do tej pory takie sytuacje zdarzały się jednak bardzo rzadko :)

Podczas obozu obowiązują następujące zasady dotyczące obecności zwierząt:

1. Zwierzęta nie mają wstępu do budynku. Przyjeżdżając na obóz ze zwierzakiem, zaplanuj dla niego nocleg (np. miejsce w namiocie); ta zasada nie dotyczy psów przewodników.

2. Podczas obozu ponosisz całkowitą odpowiedzialność za swoje zwierzę i jego zachowanie, w tym ewentualne szkody, jakie może wyrządzić. Jesteś odpowiedzialna także za sprzątanie jego odchodów na bieżąco.

3. Ogólna zasada obozu dotycząca niestosowania przemocy odnosi się także do zwierząt.

4. W trakcie obozu nie będzie możliwości korzystania z lodówki do przechowywania karmy, ani gotowania jedzenia dla zwierząt, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest np. sucha karma.

 
 

Ulica Siostrzana

jest grupą nieformalną powstałą w lutym 2001 roku. Dotychczas zorganizowałyśmy 12 obozów feministycznych, w których wzięło udział około 1200 kobiet.