FALa’2015

plakat promujący FAL 2015Grupa nieformalna Ulica Siostrzana zaprasza kobiety* i dziewczyny* do udziału w Feministycznej Akcji Letniej (FALa), która odbędzie się w dniach 23 lipca (czwartek) – 2 sierpnia (niedziela) 2015 roku w Drogomyślu koło Skoczowa (powiat cieszyński, woj. śląskie) na terenie bazy ZHP  (http://www.cieszyn.zhp.pl/bazy/)

Feministyczna Akcja Letnia jest organizowana przez kilkanaście kobiet* z nieformalnej grupy Ulica Siostrzana (www.siostrzana.org). Wszystkie osoby, które organizują obóz, robią to wolontarystycznie (nieodpłatnie) oraz płacą za swój udział w obozie (choć mniej niż inne osoby uczestniczące).

Organizacja obozu od strony formalnej jest możliwa dzięki Fundacji Autonomia z Krakowa, która użycza Ulicy Siostrzanej swojej osobowości prawnej, sprzętu i itd.

FALa jest inicjatywą feministyczną. Wspólnymi założeniami, które przyjmujemy i promujemy, są: feminizm (definiowany na różne sposoby), współpraca kobiet* oraz szeroko pojmowana równość (równość kobiet i mężczyzn, osób o różnorodnych tożsamościach płciowych, orientacji psychoseksualnej, statusie rodzicielskim, pochodzeniu etnicznym, stopniu sprawności, wieku, statusie ekonomicznym i innych).

Ważnym założeniem obozu jest także współodpowiedzialność wszystkich osób za bezpieczeństwo na FALi, organizację obozu, wartość edukacyjną i atmosferę. Dlatego prace porządkowe czy kuchenne są dzielone solidarnie między wszystkie dorosłe osoby uczestniczące (system dyżurów), a zajęcia może poprowadzić każda osoba, która zgłosi taką chęć. Jeśli masz pomysł na zajęcia (także dla dzieci) – zgłoś swoją propozycję w formularzu! Jeśli masz ciekawy film, muzykę, książki, gry, którymi chciałabyś się „podzielić” w czasie obozu z innymi – przywieź je z sobą (a potem zabierz z powrotem do domu :). Jeśli masz jakiś pomysł na spędzanie czasu wolnego – zaproponuj go. Wspólnie „składamy się” na wydarzenie, jakim jest FALa!

FALa jest wydarzeniem edukacyjnym i taki jest jej główny cel. Oprócz zajęć, warsztatów, wykładów czy dyskusji, stwarzamy warunki do wspólnego i wzajemnego uczenia się poprzez dbanie o to, by FALa była przestrzenią:

  • bezpieczną – czyli taką, w której szanowane są granice zarówno psychiczne jak i fizyczne wszystkich osób i w której nie stosuje się przemocy,
  • włączającą – czyli taką, w której żadna z osób nie czuje się wykluczona (np. ze      względu na to, że ma lub nie ma dzieci, ze względu na orientację      psychoseksualną, tożsamość płciową czy miejsce pochodzenia),
  • otwartą  – czyli taką, w której różne opinie i punkty widzenia mogą zostać      wypowiedziane, usłyszane i dyskutowane z szacunkiem dla innych osób,
  • równościową      – czyli taką, która opiera się na poszanowaniu potrzeb i autonomii innych      osób i założeniu, że każda z osoba uczestnicząca ma takie same prawa i      powinna być traktowana w równy sposób.

Zasady, które pozwolą nam zrealizować te założenia chcemy ustalić na FALi wspólnie – w gronie wszystkich osób uczestniczących, abyśmy wspólnie mogły być odpowiedzialne za ich realizację.

Planujemy zajęcia, wykłady, dyskusje i spotkania dotyczące: feminizmu,  praw kobiet, polityki, aktywności obywatelskiej (m.in. organizowania protestów i akcji), przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy m.in. ze względu na płeć, orientację seksualną i wiek. Planujemy także  warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet – WenDo, zajęcia na temat  ekologii, zdrowia, seksualności, macierzyństwa, warsztaty dragkingowe, plastyczno-twórcze, taneczno-ruchowe, samochodowe, rowerowe  oraz rozgrywki sportowe i ogniska.

Ostateczny program będzie opublikowany na około 2 tygodnie przez rozpoczęciem obozu (z programami zajęć z poprzednich lat można zapoznać się na naszej stronie internetowej). Zapisy na zajęcia organizowane są w pierwszym dniu obozu.

Dysponujemy około 60 miejscami dla osób dorosłych i 18 dla dzieci.

Zachęcamy do udziału kobiety* z różnymi rodzajami niepełnosprawności lub potrzebami. Dajcie nam znać czego potrzebujecie, by móc wziąć udział w obozie. Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić Wam możliwość udziału w FALi.

Oferujemy tłumaczenie zajęć/warsztatów na polski język migowy (PJM).

Zapewniamy noclegi w wieloosobowych domkach kempingowych lub w namiotach (trzeba wówczas mieć swój namiot) z dostępem do węzła sanitarnego, całodziennewyżywienie składające się z produktów pochodzenia roślinnego przygotowywane wspólnymi siłami z pomocą zatrudnionych osób gotujących (to oznacza, że będą dyżury przy przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu).

Dojazd: we własnym zakresie i na własny koszt.

Jeśli masz dziecko (chłopca w wieku do 10 lat – jeśli na FALi jest po raz pierwszy lub 11 lat – jeśli już kiedyś w niej uczestniczył, dziewczynkę w wieku do 13 lat) – możecie przyjechać razem. Dziewczynki, które skończyły 13 lat, biorą udział w obozie jako pełnoprawne (i pełnopłatne) uczestniczki. UWAGA – liczba miejsc dla dzieci w wieku powyżej 3 lat jest ograniczona do 15, dla dzieci poniżej 3 roku życia do 3 miejsc.

Ulica Siostrzana nie organizuje osobnego obozu dla dzieci (jest to związane m.in. z trudnościami formalno-prawnymi w przypadku organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży). Oznacza to, że zapewniamy opiekę nad dziećmi w wieku 3-12 lat (przez zatrudnione opiekunki i wolontariuszki) tylko w czasie zajęć warsztatowych dla dorosłych kobiet. Poza tymi godzinami matki/opiekunki dzieci samodzielnie zapewniają im opiekę. Nie zapewniamy opieki dla dziećmi do 3 roku życia . W sytuacji jeśli chcesz przyjechać na obóz z dzieckiem poniżej 3 lat zachęcamy Cię do przyjazdu w towarzystwie innej uczestniczki obozu, która zgodzi się pomagać w opiece nad dzieckiem tak, abyś miała możliwość udziału w zajęciach.

Więcej szczegółów dot. organizacji i zasad obozu znajdziesz w regulaminie FALi 2015. Przeczytaj go koniecznie!

Udział w obozie osoby dorosłej kosztuje 650 zł (w tym przez 11 dni: miejsce w domku kempingowym lub na polu namiotowym z dostępem do sanitariatów, całodzienne wyżywienie, zajęcia). Jeśli przyjeżdżasz z dzieckiem w wieku 3-12 lat, za jej/jego udział płacisz  150 zł, w przypadku dzieci do lat 3 opłata wynosi 50 zł.

W sytuacji dużej liczby zgłoszeń, o uczestnictwie w obozie decyduje kolejność wpłat; dotyczy to również miejsc przeznaczonych dla dzieci.

Jeśli z powodu sytuacji finansowej nie jesteś w stanie zapłacić za udział w obozie pełnej kwoty, napisz o tym w formularzu zgłoszeniowym – mamy przewidzianą pulę środków na stypendia.

Jeśli masz możliwość zapłacenia za obóz więcej niż 650 zł – serdecznie Cię do tego zapraszamy. Wpłacona przez Ciebie ‘nadwyżka’ przeznaczona zostanie na uczestnictwo w obozie osób w trudniejszej sytuacji finansowej.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja 2015

JAK ZGŁOSIĆ SIĘ NA OBÓZ?

Aby zgłosić swój udział w obozie, wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Jeśli nie masz dostępu do Internetu albo z innych powodów nie możesz posłużyć się formularzem on-line  – zadzwoń do nas (numer telefonu) (wyślemy formularz pocztą zwykłą, e-mailem lub przekażemy Ci pytania telefonicznie). Przed zgłoszeniem się na obóz zapoznaj się z Założeniami i Regulaminem FALi.

Po otrzymaniu zgłoszenia  skontaktujemy się z Tobą,  aby przekazać kolejne informacje na temat zajęć, wpłat itd. Z Twojej strony ostatecznym potwierdzeniem zgłoszenia będzie dokonanie wpłaty.

KONTAKT

Potrzebujesz dodatkowych informacji?

Skontaktuj się z nami: wyślij wiadomość

lub zadzwoń albo napisz sms: (+48) 661-889-938 (najlepiej po godzinie 14:00).

FALa jest inicjatywą niekomercyjną, a praca związana z jej organizacją  wykonywana jest na zasadzie wolontariatu.

*Kobieta/dziewczyna – osoba mająca doświadczenie życia jako kobieta/dziewczyna i/lub socjalizacji do roli kobiety (także osoba transseksualna i transgenderowa).

 

Zasady FALi 2015

Dzieci na FALi 2015

Zwierzęta na FALi 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *